K výbuchu došlo v pondělí 30. srpna loňského roku, krátce před tři čtvrtě na osm večer v Sušilově ulici - v obytné části města s frekventovaným výskytem osob. Jen několik metrů od místa exploze se nachází dětský domov, lidé tudy ve večerních hodinách běžně procházejí. Jen zázrakem se nikomu nic nestalo.

Explozi předcházel incident s poškozeným Jaroslavem Janků v chodbě domu, který opravoval schránku u vstupních dveří. Obžalovaný se s ním snažil vést rozhovor a vnikl do chodby, kde už zůstal. Po jeho výzvě, aby dům opustil, mu řekl: „Však uvidíš!“ Potom odešel.

Pachatel krátce poté umístil na střechu vozu Volkswagen Transporter poškozeného Jaroslava Janků nástražný výbušný systém, složený z vnějšího kovového pláště hasicího přístroje, obsahujícího černý střelný prach.

„S pomocí mechanického časovače se zdrojem a přívodním vedením inicioval na dálku explozi trhaviny výbušného systému,“ popsala skutek soudkyně Miluše Hadamčíková.

Následky exploze v přerovské Sušilově ulici

Fotogalerie: Exploze v pondělí večer poničila auto, zaparkované v Sušilově ulici v Přerově

Ohrožení dětského domova

V důsledku toho došlo k roztržení kovového pláště hasicího přístroje a rozmetání jeho části do blízkého okolí - část kovového fragmentu zasáhla okrasný truhlík a kovovou pásovinu, lemující okno u společenské místnosti dětského domova v přízemí, ve kterém se v té době zdržovalo minimálně patnáct dětí a dvě vychovatelky.

„Vyvolal tak nebezpečnou situaci, která mohla bezprostředně vést k závažnému následku a ohrožení zdraví či života osob,“ doplnila. Soudkyně obžalovanému za přečin porušování domovní svobody a zločin obecného ohrožení uložila úhrnný nepodmíněný trest v době trvání pěti let. Obžalovaný je také povinen uhradit škodu poškozené společnosti, a to přes 213 tisíc korun.

Cítím se být vinen, řekl Řípa u soudu

Přerovský soud schválil dohodu o vině a trestu, kterou uzavřel státní zástupce s obžalovaným. „Obžalovaný na začátku jednání nevypovídal, ale později v rámci vazebního zasedání projevil lítost nad tím, co způsobil a uvědomil si, že dosahy jeho protiprávního jednání mohly být skutečně závažné,“ zdůvodnila Miluše Hadamčíková.

Obžalovaný Radek Řípa v soudní síni čin nepopřel.

„Cítím se být vinen a doznávám se ke všem skutkům. Způsobenou škodu se pokusím uhradit v nejbližší době,“ uvedl. Po vynesení rozsudku se vzdal práva na odvolání, stejně jako státní zástupce.

Přerovský žalobce Petr Klimeš je s verdiktem spokojený.

„Považuji trest za přiměřený, koneckonců jsem ho vyjednal. U obžalovaného se jednalo o zkratkovité impulsivní jednání pod vlivem negativního rozpoložení emocí, jeho vztahové problémy. Byl pod vlivem alkoholu. Sám si uvědomil závažnost svého jednání a uznal jeho škodlivost,“ shrnul státní zástupce.

Zkratkovité impulsivní jednání

S poškozeným se obžalovaný neznal. „Nebylo to o tom, že by si ho vytipoval a čekal, až se vrátí blízký příbuzný z práce. Obžalovaný v této ulici v uvozovkách trávil volný čas. Nejednalo se tedy o promyšlené jednání. Měl sice potíže se zákonem, ale ne podobného charakteru, šlo se o majetkovou trestnou činnost a jiné delikty. Motivem bylo zkratkovité impulsivní jednání po nepovedeném rozhovoru s panem Janků, který se náhodně nacházel na místě,“ konstatoval.

Poškozený Jaroslav Janků, který má ve městě léta prodejnu kol a sportovního vybavení, už dříve uvedl, že nechápe, proč se stal terčem útoku. „Firmu jsem vybudoval z nuly a i s manželkou jsme z toho špatní. Nikdy jsme s nikým neměli žádné spory, mně nemá kdo co závidět,“ řekl už dříve Jaroslav Janků, který byl tímto činem otřesen.