Nárožný je ve vazbě od února a letošního roku a hlavním důvodem je obava z pokračování trestné činnosti a útěku.

Pavel Nárožný byl zadržen letos v únoru v rodinném domě v ulici U Žebračky v Přerově, ve kterém byl v listopadu před sedmi lety zavražděn manželský pár, a kde sám bydlel. Důvodem jeho vzetí do vazby bylo obvinění z přípravy další vraždy. Podle zdroje, obeznámeného s případem, byl v pozadí dědický spor o rodinný dům po zavražděném otci.

Okresní soud v Přerově rozhodoval o tom, zda zůstane Nárožný ve vazbě, už v květnu letošního roku. Soudce Martin Lýsek tehdy konstatoval, že se nic nezměnilo na tom, aby vazební důvod odpadl, a vazba mohla být nahrazena jiným opatřením. Nárožný si podal stížnost, se kterou ale neuspěl. Soud teď ale změnil názor.

„Pan Nárožný byl propuštěn z vazby, státní zástupce si podal na místě stížnost, která má odkladný účinek. Znamená to tedy, že zůstává ve vazbě do rozhodnutí krajského soudu," uvedl pro ČTK soudce Martin Lýsek. Důvody svého rozhodnutí ale nechtěl komentovat. „Mohu jen říci, že vazba byla v tomto případě nahrazena mírnějšími opatřeními," doplnil.

Soudce vazbu nahradil zárukou dvou osob a přijal slib obviněného. Žalobce Jakub Grmela z olomouckého krajského státního zastupitelství ale s propuštěním z vazby nesouhlasí. „Myslím, že vazební důvody trvají a podal jsem si proti tomu stížnost. Krajský soud by měl rozhodnout během nadcházejících dní," zmínil.

Případ podle něj spěje k závěru a obviněný se seznamuje se spisem. Po případném doplnění spisu by měl žalobce rozhodnout o dalším postupu.

Pavel Nárožný byl už před několika lety obžalován z dvojnásobné vraždy svého otce a jeho manželky, ke které došlo v roce 2009 v domě v ulici U Žebračky v Přerově. Těla obětí se dosud nenašla.

Krajský soud ho už třikrát zprostil obžaloby a naposledy jeho rozsudek vrchní soud zrušil v dubnu. Zároveň případ nařídil jinému senátu.

Vzhledem k tomu, že v Olomouci se touto kauzou již jiný trestní senát zabývat nemůže, putoval případ k ostravskému soudu. Nové jednání v této věci ale dosud nebylo nařízeno. Z vraždy manželů byl Pavel Nárožný původně obžalován společně se svou matkou, ta ale během procesu zemřela.

Petra Poláková-Uvírová, ČTK