Na provedení zakázky čeká seniorka marně už od dubna. Podle přerovských policistů se přitom nejedná o ojedinělý případ, kdy podvodník od své oběti vylákal peníze a práci nakonec neprovedl.

Policisté proto lidem radí: „Než s řemeslníkem uzavřete dohodu, prověřte si, zda se firma činností vůbec zabývá a jaké zakázky provedla,“ říká přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Důchodkyně z Přerova Jarmila Cedidlová zadala šarmantnímu muži zakázku na provedení sádrokartonářských prací.

„Nalákal mě svým krásným vystupováním a mluvou a věřím tomu, že mu každý musí uvěřit. Setkala jsem se s ním v dubnu, všechno si vyměřil a stanovil cenu. Pak mi sdělil, kdy začne s prací. Zaplatila jsem mu tedy zálohu tři tisíce. Když měl však práci za několik dní provést, nepřišel,“ popsala svůj příběh důchodkyně.

Tím ale pro oklamanou ženu anabáze neskončila. „Po týdnu jsem mu několikrát telefonovala. Pokaždé se však na něco vymluvil. Jednou řekl, že je mimo republiku, pak zase, že má pokažené auto. Nakonec nereagoval ani na sms zprávy, ani na telefony. Částka tři tisíce korun, kterou mi dluží, je pro mě ale jako pro vdovu vysoká,“ posteskla si důchodkyně.

Ta se dokonce rozhodla vyhledat podvodníka na vlastní pěst. „Podařilo se mi zjistit, že už takto dluží více lidem. Zda své peníze někdy uvidím, pochybuji,“ řekla Jarmila Cedilová.

Přerovští policisté se s podvodníky, kteří se vydávají za řemeslníky, setkávají. Podle jejich slov je ale pro lidi těžké odhadnout, zda řemeslník práci odvede či nikoliv.

„Vždy je tedy lepší dát na doporučení známých nebo si zjistit o firmě, jaké má reference. To může riziko podvodu snížit,“ vysvětluje přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová. Jak upřesnila, policisté se v posledních měsících zabývali několika podobnými případy.

„Letos v květnu třeba jeden poškozený oznámil na policii, že jeho manželka v březnu uzavřela s firmou v Přerově smlouvu na dodání a montáž plastových oken,“ popsala případ Zajícová.

Muž zaslal bankovním převodem na účet společnosti zálohu na dodání oken ve výši 105 tisíc korun. „Do poloviny května ale okna nikdo nedodal,“ přiblížila Zajícová. Firmaje podezřelá z podvodu.

Obdobný případ se stal i vloni v Hranicích. „Podezřelý 32letý muž uzavřel s bytovým družstvem v Hranicích smlouvu o dílo. Zavázal se, že vykoná sanaci panelového domu, a od společnosti obdržel zálohu na materiál ve výši 88 tisíc korun s tím, že bude práce dokončena do poloviny října loňského roku.

Do současnosti nebyla práce zahájena, ani zakoupen stavební materiál,“ podotkla mluvčí. Mužje stíhán pro podvod. Anketa mezi obyvateli Přerova ukázala, že sehnat spolehlivého a poctivého řemeslníka je problém.

„Pozvali jsme si soukromou firmu na sádrokartonářské práce, a ta vůbec nedodržovala pracovní dobu. Nakonec jsme museli zakázku zadat jiné,“ vylíčil své negativní zkušenosti jeden z obyvatel Přerova.

„Na opravu jsem si přizvala soukromou firmu. Místo odborníka ale přišel učeň, který sporák úplně rozebral a už ho nikdo nikdy nedal dohromady. Musela jsem si tedy koupit nový. Firma se mi nakonec alespoň omluvila,“ dodala důchodkyně z Přerova Božena Svatoňová.