Tři loupeže, které otřásly městem, mají na svědomí pachatelé s pestrou minulostí. Oba utekli z diagnostických ústavů a jsou závislí na drogách.

Všechna přepadení v Přerově měla společného jmenovatele. Pachatelé si vždy vytipovali oběť, poté na ni fyzicky zaútočili a okradli ji.

První dvě loupeže se staly v létě v Předmostí, k poslední došlo koncem října u supermarketu Tesco v Kojetínské ulici v Přerově.

První obětí povedené dvojice se stal teprve osmnáctiletý mladík, na kterého zaútočili lupiči v Předmostí.

„Snažili se mu strhnout z ucha náušnici, a když se jim to nepodařilo, získali ji za pomoci výhrůžek. Nakonec jim vydal i hodinky a sebrali mu kšiltovku," popsal zástupce vedoucího územního odboru přerovské policie David Kalina první případ ze 22. července.

Ke druhému přepadení došlo o necelý měsíc později – 19. srpna. I tentokrát lupiči okradli osmnáctiletého mladíka, kterého si vytipovali v Tyršově ulici.

„Hoch se před nimi snažil utéct, ale upadl na zem. Když ho dostihli, začali do něj kopat. Jeden z pachatelů mu sedl na břicho, druhý ho prohledal a odcizil mu mobilní telefon," vylíčil.

Do ženy u Tesca kopali

Dopadnout oba lupiče se strážcům zákona podařilo až po posledním útoku, který se odehrál u supermarketu Tesco v Kojetínské ulici v Přerově.

Ani tentokrát se pachatelé neštítili použít násilí, a to dokonce vůči dvaapadesátile­té ženě.

„Šla do Tesca na noční a oni si ji vytipovali už u nádraží. Šli za ní a domluvili se, že ji přepadnou. Jakmile dorazila k výklenku u Tesca, dohonili ji a jeden z pachatelů do ní strčil, až upadla na zem," popsal přerovský kriminalista Stanislav Šaraj, který se podílel na objasňování případů.

Protože žena tušila, že ji mladíci sledují, držela kabelku pevně v ruce. Ani to jí ale nepomohlo.

„Začali se o kabelku přetahovat, a když se jí nechtěla vzdát, jeden z mladíků do ní kopal, až ji upustila na zem. Poté i s lupem utekli," doplnil David Kalina. Žena při přepadení naštěstí utrpěla jen drobné pohmožděniny.

Kriminalisty dovedla k pachatelům bunda, kterou jeden z lupičů odhodil u řeky Bečvy, aby zmátl policisty.

„Na kamerovém záznamu je vidět první ze spolupachatelů s náhodným svědkem, který se dal také na útěk, a pak i druhý lupič. Díky dobré znalosti místních poměrů se oba mladíky rychle podařilo vypátrat," přiblížil Stanislav Šaraj.

Už podle popisu prý kriminalistům bylo jasné, že se jedná o mladistvé pachatele.

„Když nám začnou na ulici přepadávat mladší, slabší nebo starší ženy, tak je jasné, že to dělá jeden a tentýž pachatel. Většinou nejsou tak silní, a proto loupí ve skupince," popsal s tím, že nízký věk pachatelů není ničím neobvyklým.

„Začínají s tím už ve třinácti letech," poznamenal.

Užívali marihuanu a sem tam pervitin

Šestnáctiletý lupič byl asi dva měsíce na útěku z Diagnostického ústavu pro mládež v Ostravě – Kunčičkách, čtrnáctiletý hoch pak zmizel z ústavu v Janově, kde ho postrádali dva týdny. Podle policistů se jednalo o nevlastní bratry.

„Oba jsou drogově závislí – užívali marihuanu a sem tam se k tomu přidal i pervitin," řekl kriminalista.

Staršímu z obou pachatelů hrozí za loupežná přepadení podle zákona O odpovědnosti mládeže za protiprávní činy polovina obvyklé trestní sazby, což je nejvýše pět let. Stíhán je na svobodě. Jeho o dva roky mladší komplic vyvázne s ohledem na svůj nízký věk bez trestu.

Na Přerovsku došlo v letošním roce k osmatřiceti loupežným přepadením, z toho jich bylo šestnáct objasněno. Jednatřicet loupeží se stalo na ulici, dvě se odehrály v bankovních ústavech a jedna ve zlatnictví.

„Zajímavostí je, že u osmnácti z celkového počtu se na loupeži podílelo více pachatelů," upřesnil David Kalina.