Pachatelé využívají jejich důvěřivosti a také toho, že se nemohou bránit. Jen v tomto týdnu přišli o své úspory dva důchodci ve věku nad 80 let.

Osm tisíc korun zmizelo z účtu dvaaosmdesátileté důchodkyně, která nakupovala počátkem září v prodejně potravin v Přerově.

Neznámý zloděj jí během nákupu odcizil z vozíku tašku. „Žena v ní měla peněženku s doklady a platební kartou. Pachatel provedl z karty čtyři neoprávněné výběry ve výši 8 tisíc korun,“ uvedla přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Podle šetření policistů vybral zloděj peníze z bankomatu v přerovské nemocnici. „Seniorka ale tuto skutečnost zjistila až nyní, když obdržela výpis z účtu,“ podotkla mluvčí.

Škody vznikly občanskému sdružení sluchově postižených, které je majitelem bankovního účtu. Důvěřivosti dvaaosmdesátiletého seniora využily tento týden také dvě ženy v Hranicích. Ty navštívily důchodce v jeho bytě a ke krádeži zvolily neobvyklou fintu. „Tvrdily, že muži nesou peníze na léky a že se jedná o finanční pomoc ministerstva zdravotnictví,“ upřesnila mluvčí.

Poškozený je pozval k sobě do kuchyně, kde ho ženy požádaly, aby jim rozměnil dvoutisícovou bankovku. Důchodce šel do ložnice a vytáhl peníze ze stolku.

Toho si však všimla starší z návštěvnic a požádala ho, jestli si může zajít na toaletu. Žena využila situace a důchodci z ložnice odcizila úspory 38 tisíc korun. Obě zlodějky pak odešly neznámo kam.

Podle policistů je objasněnost podobných případů na Přerovsku nízká. Vyšetřovatelé totiž často narážejí na to, že staří lidé nedokážou s ohledem na svůj vysoký věk zloděje přesně popsat.

Dalším důvodem je i fakt, že tuto trestnou činnost páchají skupiny zlodějů, které cestují z místa na místo. „Skupiny operují na různých místech v republice a zpravidla ihned po krádeži odjíždějí do jiného města,“ uzavřela mluvčí policie Miluše Zajícová.