Manželé byli v rodinném domku brutálně zavražděni a jejich těla nebyla ani po roce intenzivního policejního pátrání nalezena.

Z násilného trestného činu byl obviněný syn muže z prvního manželství, o něco později skončila ve vazbě i jeho matka.

Vyšetřovatelé podle velkého množství krve na místě činu nikdy nepochybovali o tom, že oba pohřešovaní – muž i jeho žena, jsou po smrti.

Obviněný syn zavražděného, kterému bylo v době spáchání činu čtyřiatřicet let, se ale k činu nikdy nepřiznal a stejnou taktiku zvolila i jeho matka, jež byla obviněna ze spolupodílu na dvojnásobné vraždě. Oba nyní čekají na soud v olomoucké vazební věznici.

„Z důkazního hlediska jsme se nikam neposunuli. Oba obvinění stále tvrdí, že jsou nevinní, a těla nebyla nalezena,“ shrnul výsledek ročního šetření šéf odboru obecné kriminality Krajského policejního ředitelství v Olomouci Libor Šamšula. Podle něj se po zmizelých manželích nikdy nepřestalo pátrat.

„Hledáme stále, i když už ne tak intenzivně jako v prvních týdnech po vraždě. Prohledávali jsme tekoucí i stojaté vodní plochy, například lom ve Výklekách, a pátrání se rozšířilo do jiných regionů. Prověřujeme každý nový poznatek a svědectví,“ řekl Šamšula.

Kriminalisté pracují i s verzí, že mohla být těla převezena do vzdálenějších míst a prověřuje se i možnost, že byla například spálena.

„Vyšetřování jsme stále definitivně neuzavřeli, a až tak učiníme, předáme spis na státní zastupitelství, a poté už bude rozhodovat soud. Těla ale můžeme hledat klidně dalších pět let po pravomocném skončení případu,“ tvrdí Šamšula.

Advokát: I bez těl může být odsouzen

Může ovlivnit samotný fakt, že nebyla těla obětí dosud nalezena, výsledek soudního líčení?

„Podle mého ano. Znám ale i případy, kdy byli lidé odsouzeni za vraždu, přestože tělo nebylo nikdy nalezeno. Pokud má policie v ruce dostatek důkazů, že došlo k násilnému trestnému činu- například vražednou zbraň nebo biologické stopy, obvinění se z toho nevykroutí. Důkazní hodnotu ale může posoudit jedině soud, “ soudí renomovaný advokát Stanislav Devátý.

Má vůbec smysl pátrat ještě po roce po pohřešovaných, a nebo je to už zbytečné? Experti na tuto problematiku tvrdí, že ano.

„Chemické změny při rozkladu těla probíhají pořád, i po roce, a je tedy možné mrtvoly nalézt, není to úplně ztracená věc,“ řekl šéf psovodů z krajské kriminálky Alfréd Šouc. Podle něj záleží hlavně na tom, jak jsou psi vycvičení.

„V praxi už se několikrát ukázalo, že psi našli něco, o čem jiný ani nevěděl. Nejdůležitější pro úspěšnost pátrání je ale hledat na správném místě,“ míní. Speciálně vycvičené psy na vyhledávání mrtvol mají například kriminalisté ve Středních Čechách a nebo v Brně.

Synovi i matce hrozí 15 let

Obviněný z dvojnásobné vraždy, který nyní čeká na soud v olomoucké vazební věznici, se dostal do křížku se zákonem už jednou. Svého otce totiž napadl už před lety – a to ocelovými nůžkami na plech.

„Muž ho vyhazoval z domu a syn zareagoval tím, že otce několikrát udeřil nůžkami do hlavy a způsobil mu zlomeninu nosu a spodiny očnice,“ informovala tehdy o případu přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková. Napadený skončil v nemocnici a léčil se asi půl roku.

Obviněnému muži z Přerova nyní hrozí za vraždu ve druhém odstavci, která byla spáchána na dvou a více osobách, trest odnětí svobody od dvanácti do patnácti let. Jeho matka byla obviněna z podílu na vraždě také.

„V tomto případě je trestní sazba stejná,“ uzavřela krajská policejní mluvčí Jitka Dolejšová.

Jak se vyvíjel případ dvojnásobné vraždy

9. listopad 2009 – policisté objevili v rodinném domku manželů z Přerova v ulici U Žebračky velké množství krve, které svědčilo o spáchání násilného trestného činu. Podle všech indicií zde byli zavražděni třiašedesátiletý muž a šestapadesáti­letá žena.

11. listopad 2009 – vyšetřovatelé sdělili obvinění z vraždy čtyřiatřicetiletému muži z Přerova. Jedná se o syna zavražděného z prvního manželství.

20. listopad – policisté prohledávají vodní plochy na Přerovsku, do akce byly nasazeny desítky policistů. Hledá se v okolí Čekyně, u Žebračky i v Žeravicích. Těla manželů nebyla nalezena.

prosinec 2009 – pátrání kriminalistů se z Přerovska rozšířilo i na Olomoucko a Zlínsko. Podle vyšetřovatelů nepřineslo prohledávání bezprostředního okolí Přerova žádné výsledky.

březen 2010 – kriminalisté obvinili z podílu na vraždě čtyřiašedesátiletou ženu. Jedná se o bývalou manželku zavražděného a zároveň matku obviněného muže, jenž je od listopadu ve vazbě. Obvinili ji z vraždy, spáchané ve spolupachatelství.

duben 2010 – kriminalisté prohledávali rodinnou vilu u parku Michalov, ve které bydlela až do svého zatčení obviněná. Sbírají další důkazy k případu dvojnásobné vraždy manželů z Přerova.

>>>VŠE KAUZE
VRAŽDY MANŽELŮ