„Urážel jak mladou ženu, tak i její rodinu. Žena mu uštědřila pohlavek a pachatel zareagoval tím, že ji udeřil do obličeje, až upadla na zem. Utrpěla zranění tváře a čelisti, “ popsala přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Podle jejích slov tím ale pronásledování oběti zdaleka neskončilo. „Mladá žena se pokoušela zatelefonovat otci, ale agresor jí vytrhl z ruky mobilní telefon. Začal ji tahat za ruce s tím, že spolu půjdou pro klíče od auta, které chtěl prodat. Dívku nechtěl ani přes její odpor pustit,“ vylíčila Sedláčková.

Napadené se nakonec podařilo dostat ze sevření a utíkala z ulice Pod Valy, kde došlo k útoku, směrem do centra k Jiráskově ulici. Podle svědků ji násilník pronásledoval asi dvacet minut.

„Pokoušela se pak před ním ukrýt v domku, ale nepodařilo se jí to. Dovnitř se totiž dostal i podezřelý, který zde ženu opět vulgárně urážel před majiteli domu a nechtěl objekt opustit,“ popsala dále mluvčí.

Nebezpečný psychopat odešel z místa až po přivolání Městské policie. Poškozené se udělalo špatně a z důvodu nevolnosti byla nakonec převezena do nemocnice na ošetření.

I tam si ji ale útočník znovu našel. „Držením za ruce jí znemožňoval pohyb a svého jednání zanechal až po upozornění lékaře. Muže nakonec zadrželi přivolaní policisté a sdělili mu obvinění z trestných činů výtržnictví, omezování osobní svobody a porušování domovní svobody,“ upřesnila mluvčí.

Noc strávil v cele. Podle psychologů nejsou případy pronásledování mezi bývalými partnery ojedinělým jevem. Oběti takzvaného stalkingu – tedy nebezpečného pronásledování – ale nemají velkou šanci se agresorům bránit. Termín nebezpečné pronásledování totiž trestní zákoník nezná.

Psychologové tvrdí, že stalking je pro pachatele jako drogová závislost. „Tito lidé většinou nejsou psychicky nemocní, ale trpí spíše poruchou osobnosti. Je těžké s nimi komunikovat, protože jde u nich o něco, čemu se říká posedlost,“ vysvětlila psycholožka Hana Prokešová.

Podle jejích slov lze chování stalkerů přirovnat k drogové závislosti. „Oběti by se neměly bát o chování pronásledovatele mluvit, seznámit s tím přítele, případně celou věc medializovat,“ radí Prokešová.