„Lebky byly zajištěny a zaslány ke zkoumání. Výsledky expertiz potvrdily, že se v obou případech jedná o nálezy staršího data. Nebyly zjištěny znaky násilného trestného činu a všechna poškození jsou postmortálního původu," uvedla krajská policejní mluvčí Irena Urbánková. Lapidárně řečeno – skelety byly poškozeny až po smrti.
První lebku našel náhodný kolemjdoucí počátkem února na památníku slavné prusko-rakouské bitvy mezi Tovačovem a Dubem nad Moravou. O mohylu se stará Komitét pro udržování památek z války roku 1866 ve spolupráci s obcí.
Podle Jiřího Jemelky z Komitétu 1866 bylo v minulosti v místech, kde se nachází památník, pohřebiště.
„Ztráty, které tehdy při bitvě utrpělo rakouské, ale i pruské vojsko, byly velké. Za pouhé dvě hodiny zůstalo ležet na bojišti pět set vojáků," řekl. Pohřebišť prý ale v okolí slavné bitvy bylo více.
„Jedna lebka zde byla objevena už v minulosti, ale zda tento nález nějak souvisí právě s bitvou, těžko říci," řekl. Tuto skutečnost nepotvrdila ani policie. Další lebka byla nalezena ve stejný den také ve věžičce hrádku Kunzov na Hranicku.
Ten je opuštěný a nabízí ho k prodeji realitní kancelář. Nález oznámil na tísňovou linku 158 muž z Bruntálu, jenž lebku objevil za dveřmi věžičky během dopolední procházky.
Policisté, kteří místo ohledali, zjistili, že skelet lebky není celistvý a spodní čelist leží vedle.
„Při pohledu zblízka byl vidět v čelní krajině přibližně uprostřed pravidelný kulatý otvor o průměru kolem 0,8 centimetrů, vypadající jako vstřel," popsal tehdy krajský policejní mluvčí Josef Bednařík. Na lebce už ale nebyly žádné měkké tkáně, takže bylo zjevné, že se jedná o skelet staršího data.