O špatné podmínky chovu hospodářských zvířat na farmě u Hustopečí nad Bečvou se začala loni v únoru na podnět policie zajímat Krajská veterinární správa, která zde provedla kontrolu.

„Výběh a podlaha stáje byly pokryty vrstvou výkalů, zvířata měla hladem propadlá břicha, zvýrazněné obrysy žeber, těla byla znečištěna blátem a výkaly v oblasti stehen, břicha, hrudníku a ocasu. Podmínky vedly k vyčerpání chovaného skotu, což se projevovalo usínáním zvířat ve stoje, úbytkem hmotnosti a apatií,“ shrnul obžalobu státní zástupce Ivo Krobot.

Chovatel podle žalobce také nezajistil pro vysoce březí jalovici místo, kde by měla dostatek prostoru, čisté vody, krmiva a vhodné podestýlky, ale ponechal ji ve venkovním výběhu. Tam v dosud nezjištěné době porodila zdravé tele, které ale zapadlo do vrstvy bláta a výkalů.

„Protože se nemohlo postavit na nohy, došlo k jeho úhynu na následky dehydratace a hladovění,“ doplnil.

Vinu popírá

Zástupce farmy Petr Graca, jemuž hrozí za to, že nezajistil podmínky pro chov skotu až tři roky vězení, vinu popírá. Kontrolu inspekce nazval razií a odmítá, že by jeho farmářská činnost nebyla v pořádku.

U soudu ve čtvrtek vypovídali svědci, kteří na farmě v době, kdy zde probíhala kontrola, pracovali jako brigádníci.

„Ve výběhu bylo bahna docela dost, protože ty dny pršelo. Nevšiml jsem si ale, že by byla zvířata malátná. Březí jalovice jsem si nevšiml a ani bych to nepoznal. Mrtvé tele jsem tam neviděl,“ zhodnotil jeden z brigádníků. Ničeho mimořádného si nevšimla ani druhá pracovnice.

Kolega našel mrtvé tele

Okolnosti kontroly popsala u soudu inspektorka Krajské veterinární správy Klára Pánková. Podle ní probíhalo zjišťování podmínek chovu v souladu se zákonem a inspektoři obžalovaného poučili o zahájení kontroly.

„V celém výběhu byla souvislá vrstva výkalů a bahna a nebylo tam čisté místo, kde by si skot mohl odpočinout. Také nádoby na vodu byly velmi znečištěné. Ve výběhu jsme si všimli krávy, která byla nahrbená, a viděli, že vedle ní něco leží - kolega pak našel mrtvé tele. Jedna kráva usínala ve stoje, ostatní byly hubené, velmi špinavé a měly na sobě velké nánosy bahna a výkalů,“ popsala s tím, že o nálezu uhynulého telete inspektoři ihned informovali policii. Požádali zástupce farmy také o dokumenty k chovu a zjistili, že počty zvířat nesedí.

Svědkyně u soudu uvedla, že pracuje na krajské veterinární správě čtyři roky a s tak závažnou situací se ve své praxi nesetkala.

„Kromě apatie, velké únavy a problémů s chůzí byla zvířata pokrytá bahnem, na některých kusech byla i vypadlá srst. Stav paznehtů jsme neviděli, protože byly pod bahnem,“ podotkla.

Inspektoři při kontrole narazili také na různé předměty ve výběhu, o které se mohla zvířata zranit. Z kontroly inspekce byla pořízena více než stovka fotografií, z nichž některé dal soudce k nahlédnutí i obžalovanému.

Svědkyně lže, tvrdí Graca

Zástupce farmy Petr Graca, který se hájí sám bez přítomnosti obhájce, ale zpochybnil odbornost svědkyně. „Je prokazatelné, že svědkyně lže,“ řekl obžalovaný s tím, že inspektoři vnikli na jeho farmu neoprávněně.

Soudce odročil případ na září.

„Hlavní líčení jsme odročili za účelem výslechu svědkyně, která je navrhovaná v obžalobě už od počátku a může významným způsobem přispět k tomu, aby se objasnil skutečný stav na místě v Hustopečích nad Bečvou, a jak zde probíhalo hospodaření,“ konstatoval soudce Tomáš Novotný s tím, že se svědkyně z hlavního líčení už podruhé řádně omluvila.

„Spis je plný rozsáhlých listinných důkazů, ke kterým se může obžalovaný vyjádřit. Dnes jsme nahlédli do spousty fotografií, ale neprovedli všechno tak, abych mohl rozhodnout,“ uzavřel soudce.