Skupina, již se nyní podařilo rozkrýt přerovským kriminalistům, má na svém kontě celkem čtyřiadvacet případů. Zloději byli dopadeni po posledním vloupání do rodinného domu, ke kterému došlo 4. února.

Ústřední postavou celé skupiny byl dvaadvacetiletý recidivista z Přerovska, který pro kriminalisty není žádným nováčkem.

Zpočátku jednal sám, ale později mu pomáhali jeho komplici – někdy jeden, jindy dva. Škody, které čtveřice napáchala, přesáhly půl milionu korun.

„Brali všechno, co jim přišlo pod ruku. Především cigarety, alkohol, ale i cukrovinky či peníze. Z jedné restaurace třeba odcizili cigarety v hodnotě 61 tisíc korun," popsal komisař Jaroslav Přidal z oddělení obecné kriminality přerovské policie.

Všechny případy vloupání měly jednoho společného jmenovatele – zloději po sobě na místě zanechali doslova spoušť.

„Škody na poškození byly značné. Například při vniknutí do restaurace v Hranicích je nezastavily ani mříže. Vypáčili i dveře do budovy nádraží a násilně vnikli do zdravotního střediska v Troubkách," řekla krajská policejní mluvčí Irena Urbánková.

Dvaadvacetiletý muž, jenž byl „ústřední postavou" celé skupiny, má na svědomí rovněž vloupání do prodejny v Komenského ulici v Přerově letos v lednu.

Odnesl odsud věci za téměř osmdesát tisíc korun. Mrštný pachatel přelezl téměř dvoumetrový plot a vyšplhal se po hromosvodu až na balkon v prvním patře, odkud se dostal do prodejny.

Většina je stíhána na svobodě

Čtveřice pachatelů ve věku od 22 do 46 let se dopouštěla vloupání od poloviny července loňského roku až do letošního února.

„Po posledním vloupání do rodinného domu, ke kterému došlo 4. února, skončili muži v policejní cele. O den později si vyslechli obvinění," řekl komisař.

Nejmladší a „nejzkušenější" ze čtveřice pachatelů byl obviněný z krádeže, poškození cizí věci a porušování domovní svobody. Jako jediný skončil ve vazbě a hrozí mu trest odnětí svobody od jednoho roku do pěti let.

Jeho o rok starší komplic je stíhán pro krádež a poškození cizí věci a další dva pachatelé – šestačtyřicetiletý a šestadvacetiletý muž – jsou podezřelí z krádeže a porušování domovní svobody. Všichni tři jsou stíháni na svobodě a hrozí jim tresty od jednoho roku do pěti let.

Mladík má na kontě tři desítky vloupaček

Kriminalisté navíc šetřením zjistili, že dvaadvacetiletý muž toho má na svědomí mnohem více.

„Na jeho kontě přibyly více než dvě desítky případů, na kterých se podílel buď sám, nebo s jinými spolupachateli. Na Přerovsku jich bylo 24, na Olomoucku 9 a na Zlínsku 3," upřesnila mluvčí Irena Urbánková.

Jeho specializací byly prodejny, restaurace, bary, ale i byty, rodinné domy, novinové stánky, penziony a kanceláře.

Kromě věcí kradl i peníze a v některých případech bral i elektroniku. Část věcí prodával a o lup se dělil se svými komplici, kteří takto získané věci použili pro svou vlastní potřebu.