„Rozhodujeme o amnestii nejen k nenastoupeným nepodmíněným trestům, ale také podmíněným odsouzením, trestům domácího vězení a obecně prospěšným pracím," uvedl místopředseda Okresního soudu v Přerově Jiří Barbořík.

Ten odhaduje, že u nenastoupených nepodmíněných trestů se bude jednat řádově o desítky případů, těch zbývajících ale budou stovky. Podle něj je vlastní rozhodnutí na soudech, státní zástupci ale mají přípustnou stížnost.

„Trestní oddělení jede na plný výkon a v současné době se dvanáct našich pracovníků probírá spisy a vyhledává osoby, kterých se prezidentská amnestie týká," popsal situaci.

Podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka by se měla amnestie v České republice dotknout až šesti tisíc lidí.

První vězni by mohli být propuštěni už ve středu.

„Začne maratón soudního rozhodování o každém jednotlivém případu, na který se prezidentova amnestie bude případně vztahovat," uvedl ministr. Podle něj by se tato soudní jednání měla konat přímo ve věznicích, protože by to celý proces naplňování amnestie výrazně urychlilo.

Amnestie se bude týkat především trestných činů, jako je maření výkonu úředního rozhodnutí, neplacení výživného či drobných majetkových deliktů.

„Netýká se ale závažné násilné trestné činnosti," zdůraznil ministr. Generální ředitel vězeňské služby Petr Dohnal uvedl, že vzhledem k situaci v českém vězeňství prezidentovo rozhodnutí vítá. 

Na které tresty se bude vztahovat amnestie?

- nepodmíněné tresty do jednoho roku
- zbytky trestů pro osoby nad 75 let, pokud nebyl trest vyšší než 10 let
- dosud neskončená stíhání, táhnoucí se déle než osm let se sazbou do 10 let
- zbytky trestů pro osoby nad 70 let, pokud nebyl trest vyšší než 36 měsíců
- nesmí se jednat o násilné trestné činy
- omilostněný nesmí být recidivista odsouzený v posledních pěti letech za jiný trestný čin