Před dvanácti lety dostal od pražské nemocnice Na Homolce osmnáct milionů korun na kardiochirurgický laser, ten ale zdravotnickému zařízení dodnes nedodal.

Krajský soud v Olomouci se případem podvodu, kterého se měl v roce 2001 dopustit nyní sedmdesátiletý Miroslav K., zabývá už od září 2008.

Naposledy se tam případ projednával v únoru 2012, od té doby se čekalo na vyjádření specializovaných firem z Ruské federace, zda kardiochirurgický laser pro podnikatele před dvanácti lety skutečně vyráběly.

Ruský institut to však jednoznačně popřel, nikdy s českými firmami nespolupracoval.

Jednatel přerovské firmy přitom nemocnici Na Homolce po celou dobu tvrdil, že se přístroj vyrábí a je před dokončením. Místo toho nechal vyrobit jen skříň, ve které měl být laser uložený.

„Do faktur uváděl nepravdivé údaje, od nemocnice dostával na zálohách další peníze. Na úkor zdravotnického zařízení se obohatil o osmnáct milionů korun," sdělil státní zástupce.

Podvedli mě jiní, svědomí mám čisté

Upozornil také na to, že podnikatel získané finanční prostředky využil na zaplacení svých závazků. Pražské nemocnici Na Homolce tím způsobil škodu velkého rozsahu.

Státní zástupce pro něj požaduje trest pěti a půl až šesti let vězení a také uložení zákazu podnikání na dobu pěti let.

Obhájkyně naopak pro podnikatele žádá zproštění obžaloby. Nepodařilo se prý podle ní prokázat, že měl úmysl nemocnici podvést a připravit ji o peníze. Obžalovaný senior stále trvá na tom, že je nevinný.

„Odmítám, že bych z někoho vylákal finanční prostředky, svědomí mám čisté. Závazek vůči nemocnici jsem sice nesplnil, ale stalo se to jen proto, že mě podvedli jiní lidé. Ti jsou už ale zproštěni obžaloby," tvrdil v pondělí u soudu jednatel přerovské firmy.

Krajský soud vynese rozsudek až v polovině příštího týdne.

U ředitele nemocnice stíhání zastaveno

V době od 31. srpna 2001 do 21. prosince 2001 vystavil jednatel přerovské firmy Miroslav K. faktury na splátky kardiochirurgického laseru a předkládal je nemocnici Na Homolce. Ta na účet společnosti poslala 18 milionů korun. Firma přístroj nikdy nedodala a o tuto částku se neoprávněně obohatila.

Do případu byl zapletený také bývalý ředitel nemocnice Oldřich Šubrt. Byl obžalován z porušování povinností při správě cizího majetku.

Zodpovídal se z toho, že podvodu nezabránil a nevymáhal zaplacené zálohy zpět.

Jeho trestní stíhání však bylo zastaveno, protože skutek už byl promlčen.

Lobbisté František Vybíral a Petr Gremlica byli obžalováni z korupčního jednání. Později ale soud jejich stíhání zastavil, protože se zjistilo, že skutek, kterého se dopustili, nebyl trestným činem.