„Scénář je pokaždé stejný. Muže zaujala reklama na internetu o výhodném investování do kybernetické měny. Vyplnil proto formulář investiční společnosti, a vzápětí ho ze zahraničního telefonního čísla kontaktoval domnělý investiční poradce. Ten mu radil, jak dál postupovat,“ přiblížil krajský mluvčí policie Libor Hejtman.

Podvodník muže přesvědčil, aby do kryptoměny investoval více peněz kvůli počátečnímu rychlému zisku. Sen o nečekaném zbohatnutí se ale brzy proměnil v noční můru.

„Poškozený si do počítače nainstaloval aplikaci pro vzdálený přístup a umožnil údajnému finančnímu poradci provádět v internetovém bankovnictví různé převody. Podle jeho pokynů také naskenoval svůj občanský průkaz a platební kartu,“ řekl mluvčí.

Poškozený nejprve investoval necelých 7 tisíc korun. Protože se ale transakce zdála být výhodná, do nákupu bitcoinů investoval 100 tisíc.

Na nákup virtuální měny si půjčil peníze a spokojeně sledoval, jak se jeho investici daří a strmě stoupá. V srpnu se pak rozhodl zisk 50 tisíc Euro vybrat. Od domnělé společnosti ale dostal odpověď, že musí nejprve složit poplatek z vybrané částky, a to zhruba 70 tisíc. Potom mu prý peníze vyplatí.

„Poškozený podvodníkovi umožnil vzdálený přístup do internetového bankovnictví, a ten mu z účtu odčerpal další peníze,“ doplnil Libor Hejtman.

Podvedeného nevarovala ani další drzá výzva. Tentokrát jej pachatel přesvědčil, že se někde stala chyba a má si podat novou žádost na výběr částky 3 tisíce Euro, která zahrnuje poplatek 300 Euro. „I tentokrát muž souhlasil a podvodníkovi umožnil vzdálený přístup do počítače. Z účtu mu tak odčerpal dalších 8 tisíc korun,“ zmínil mluvčí.

Zhodnocení investice se poškozený ani po splnění všech požadavků nedočkal a domnělá organizace s ním od října přestala komunikovat. Až poté začalo muži docházet, že naletěl podvodníkovi a případ oznámil na policii.

Kriminalisté už zahájili úkony trestního řízení pro podezření z podvodu, za což pachateli hrozí trest odnětí svobody od jednoho roku do pěti let.

Policisté v této souvislosti radí, aby si lidé v žádném případě neinstalovali do počítače programy z nedůvěryhodných zdrojů.

„Nikdy nikomu neposílejte kopie osobních dokladů ani kopie platebních karet. V žádném případě nedovolte neznámým osobám přístup do počítače a důkladně zvažte investice do kybernetické měny,“ uzavřel Libor Hejtman. (pu)