Tak v pondělí u Krajského soudu v Olomouci dva mladíci zdůvodňovali, proč maskovaní a s pistolí v ruce přepadli loni v srpnu čerpací stanici v Dřevohosticích na Přerovsku.

Na loupežném přepadení se dva mladíci domluvili při společném obědě. Sledovali televizi a zaujala je reportáž o loupeži.

„Chtěli jsme rychle získat peníze, na následky jsme nemysleli. Sbalili jsme si věci a odjeli k čerpací stanici v Dřevohosticích. Několik hodin jsme čekali na polní cestě, až na benzince nikdo nebude. Pak jsem s pistolí v ruce šel za obsluhou. Paní mi dala peníze a já cestou k autu zahlédl skupinku dělníků s latěmi v rukou. Rozbíjeli nám zadní sklo na autě a chtěli sebrat klíče ze zapalování, abychom nemohli ujet," vylíčil v pondělí u Krajského soudu v Olomouci loňský srpnový večer Lukáš Kluka.

Vyučil se jako tesař, až do loňské loupeže několik let pracoval jako voják z povolání a byl dosud bezúhonný.

Na jednoho z dělníků pak tento pachatel začal střílet z pistole. Zdůvodňoval to tím, že chtěl muže jen zastrašit a odradit od rozbíjení automobilu. Tomu prý přizpůsobil i střelbu, aby byla bezpečná.

„Namířil jsem na něj a dal mu čas, aby poodešel. První rána vyšla do vzduchu, pak jsem vystřelil ještě dvakrát. Měl jsem jistotu, že ho nezasáhnu. Mířil jsem tak, aby se mu nemohlo nic stát," ujišťoval senát Kluka.

Obžaloba však uvádí, že první výstřel dělníka minul o pouhých dvacet centimetrů, při dalších dvou se ohrožený muž snažil ukrýt za zadní část vozidla a jen shodou okolností nedošlo k jeho zasažení a usmrcení.

Druhý z pachatelů u soudu přiznal, že skupina dělníků vyzbrojených latěmi je zaskočila.

„Jeden z nich mě udeřil do klíční kosti. Měl jsem v ruce samopal a mířil na něj, ale střílet ze samopalu jsme nechtěli. Řval jsem na kamaráda, ať střílí z pistole. Muži po sobě začali křičet, že zbraně jsou pravé a schovali se za auto. Do té doby si mysleli, že máme jen atrapy. Pak jsme konečně odjeli," vzpomněl na téměř rok starou událost mladík.

Lukáš Kluka (vlevo) a Stanislav Krůžela obžalovaní z loňského loupežného přepadení čerpací stanice v Dřevohosticích na Přerovsku stanuli 15. července před olomouckým krajským soudem

Lukáš Kluka (vlevo) a Stanislav Krůžela. Foto: ČTK/Vladislav Galgonek

Dívala jsem se přímo do hlavně

Dvě pistole a samopal, se kterými benzinku přepadli, mu patřily. Získal je na černém trhu, neměl ani zbrojní průkaz.

„Jsem vyučený soustružník, zbraně mě vždycky zajímaly. Sbíral jsem je, měl jsem doma hlavně ty znehodnocené. Funkční pistoli a samopal jsem sehnal od kamaráda," poznamenal Stanislav Krůžela zaměstnaný jako obchodní zástupce.

Černého automobilu BMW s tmavými foliemi na oknech si tenkrát všimla také pracovnice benzinky, kterou lupiči o pár hodin později přepadli.

Žena si dokonce v jednu chvíli myslela, že se tam mohlo někomu z posádky udělat nevolno a zvažovala, zda raději nemá informovat nadřízeného.

„Maskovaný muž mi pak mířil pistolí na hlavu a křičel, že mě zastřelí, když mu nedám všechny peníze. Dívala jsem se přímo do hlavně, dala jsem mu šestnáct tisíc," popisovala přepadení žena středního věku.

Kulka mi proletěla kolem lýtka

Stanislav Krůžela (druhý zleva) a Lukáš Kluka (druhý zprava) obžalovaní z loňského loupežného přepadení čerpací stanice v Dřevohosticích na Přerovsku stanuli 15. července před olomouckým krajským soudemJeden z dělníků, kteří pracovali na staveništi protějšího pneuservisu u soudu líčil, jak s kolegou na ozbrojené lupiče zaútočili.

Původně byli přesvědčeni o tom, že mají jen plynové pistole nebo zbraně se slepými náboji.

„Byl to adrenalin, šlo to rychle. Latěmi jsme rozbili zadní sklo vozidla. Řidič ozbrojený samopalem stál venku, já jsem se naklonil pro klíče do zapalování. Muž na místě spolujezdce na mě mířil pistolí. Vycouval jsem a kulka mi proletěla kolem lýtka. Pak jsem se schoval před dalšími výstřely za auto a jim se podařilo ujet," líčil dramatické chvíle muž.

Až později mu prý došlo, že měl on i jeho tři kolegové obrovské štěstí.

„Pak přijeli policisté, posbírali po zemi nábojnice a řekli, že lupiči na nás stříleli ostrými náboji. Jenže já v té rychlosti nepoznal, jestli ta zbraň je pravá. Myslel jsem si, že je to jen plynová pistole. Příště už bych do takového rizika nešel," dodal dělník.

Domů si pro ně přišla zásahovka

Dva mladí lupiči přepadli čerpací stanici v Dřevohosticích na Přerovsku 25. srpna 2012 okolo sedmé hodiny večer.

Jeden z nich čekal v autě značky BMW, druhý s pistolí v ruce mířil na obsluhu, která mu vydala 16 tisíc korun.

V odjezdu s uloupenými penězi se jim s latěmi v ruce snažila zabránit parta dělníků, kteří na místo přiběhli z nedaleké stavby.

Ve chvíli, kdy po nich jeden z pachatelů začal střílet z pistole, se ukryli za vozidlo a lupiči pak z místa ujeli.

Auto s rozbitým zadním sklem ukryli v lese a pak celou noc šli pěšky přes les a přes pole domů ke svým rodinám na přerovské sídliště.

Druhý den oba nepřišli do zaměstnání, domů si pak pro ně přijela zásahová jednotka.

Voják Lukáš Kluka je obžalovaný z nedovoleného ozbrojování, loupeže a pokusu o vraždu.

Obchodní zástupce Stanislav Krůžela je obžalovaný z nedovoleného ozbrojování, pomoci k loupeži a návodu k vraždě, v minulosti už byl trestán kvůli násilnému trestnému činu.

Hrozí jim tresty od 15 do 20 let vězení nebo výjímečný trest.