„Zkontrolovali jsme přístupy do chatek, vstupní dveře i vrata do garáží. Majitelům, které jsme doma zastihli, jsme rozdali informační letáky s cennými radami," přiblížila Miluše Zajícová z přerovské policie, která má na starosti oblast prevence. Policisté navštívili tři desítky objektů v okolí Přerova – chatky zkontrolovali v Zábeštní Lhotě, ale také Kokorách, Čekyni či Penčicích.

Zimní měsíce, kdy tráví většina lidí víkendy v teple svého domova a chaty osiří, jsou pro zloděje ideálním obdobím. Pachatelé se přitom dělí na dvě skupiny – někteří vniknou do objektu násilím a pouze v něm přenocují, druhá sorta zlodějů se na objekt zaměří kvůli odcizení věcí.

Z chatek mizí nejčastěji elektronika, starožitnosti, nádobí a různé pracovní nářadí. Výjimkou ale nejsou ani případy, kdy pachatel prostory doslova vybílí a bere vše, co mu přijde pod ruku. Od cenných věcí až po zavařeniny.

Nejúčinnější prevencí před rychlými prsty nenechavců je pěstovat si dobré sousedské vztahy. Všímavý soused, jenž při podezření na zloděje ihned kontaktuje policisty na tísňovou linku 158, je doslova výhrou.

Lidé ale můžou sami odbourat riziko, že si jich pachatel všimne. Neměli by u chaty nechávat například volně odložené nářadí, které by pachatel mohl později použít k útoku na jejich víkendové sídlo.

Jaký použít systém zabezpeční?

„Základní podmínkou zabezpečení objektů je řádné zajištění vchodových dveří, garážových vrat a oken. V současné době existuje řada vysoce kvalitních zámkových systémů a dalších zajišťovacích mechanismů. Majitel by měl zvolit takové kvalitní systémy, které odolají mechanickému poškození," radí Miluše Zajícová.

Úspěšnost vloupání totiž podmiňuje právě odolnost dveří, zámku a dveřního rámu. „Každá překážka je překonatelná, ale může zdržet pachatele natolik, že ji nebude schopen zvládnout v krátkém čase a při velkém hluku zabezpečovacího systému," řekla.

Majitelé by si měli také vytvořit seznam věcí a jejich popis, aby policistům v případě krádeže usnadnili pátrání. Z rekreačních objektů by měli rozhodně na zimu zmizet všechny cenné věci.

V případě vloupání by lidé nikdy neměli vstupovat do objektu, a to až do příjezdu policejní hlídky. Pohyb nebo úklid ve vyloupené chatě by totiž mohl narušit stopy, které zloděj na místě zanechal.

Na Přerovsku došlo jen v loňském roce ke vloupání do 68 rekreačních objektů, zahradních domků a kůlen. Z toho se podařilo objasnit 21 případů. Do konce léta řešili policisté 43 krádeží vloupáním.