K prvnímu konfliktu došlo už počátkem listopadu. „Pachatel ženě ukradl klíče a neoprávněně vnikl do jejího bytu. Přestože ho několikrát vyzvala, aby z něj odešel, nereagoval. Nakonec ji vší silou udeřil,“ vylíčila přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Poškozená utrpěla lehké zranění s desetidenní dobou léčení.

Jen o několik dní později se násilník pokoušel do bytu dostat znovu. „Nejprve bouchal na okno, potom rozbil sklo dlažební kostkou. Když vnikl dovnitř, ustlal si v bytě a usnul,“ popsala mluvčí.

Svou oběť nepřestával dál pronásledovat a jako záminku pro další setkání uvedl, že jí chce vrátit mobilní telefon.

„Místo toho jí vytrhl klíče z ruky a i přes protesty opět vtrhl do bytu. Zůstal v něm sice jen chvíli, ale znovu se sem vrátil večer – tentokrát v podnapilém stavu. Lehl si na postel a usnul,“ poznamenala mluvčí.

Pachatel ženu znovu napadl ráno a vyhrožoval jí zabitím. Zranění si poškozená tentokrát nenechala ošetřit. Agresor se pokoušel dostat do bytu ještě jednou, ale bez úspěchu. Využil toho, že žena vyprovázela návštěvu a vystrčil ji na chodbu. Konflikt se naštěstí obešel bez zranění.

Přestože neustálé pronásledování a obtěžování – stalking – bude v Česku trestné až od ledna 2010, výčet zmíněných činů stačí vyšetřovatelům k tomu, aby násilníka umístili do cely a obvinili jej z pěti trestných činů.

„Byl podán návrh na jeho vzetí do vazby, o kterém se nyní rozhoduje,“ uzavřela policejní mluvčí.

Co to je a čím se projevuje stalking

Anglický výraz stalking původně znamenal stopovat (zvěř).
Stalking se projevuje zejména opakovaným fyzickým sledováním, nechtěnými kontakty (dopisy atp.), dlouhodobým sledováním aktivit dotyčné osoby a sbíráním informací o ní, případně nemístným oslovováním jejích příbuzných, přátel.
Stalker je až patologicky posedlý zájmem o jinou osobu, často veřejně známou. Z hlediska psychiatrie či kriminologie se jedná o zlovolné a úmyslné pronásledování a obtěžování jiného člověka, které pak u oběti snižuje kvalitu jejího života a ohrožuje její bezpečnost.
Od ledna 2010 začne platit nový trestní zákoník, který považuje stalking za trestný čin. Pachateli budou hrozit až tři roky vězení.

Zdroj: www.trosky.cz, www.stalking.estranky.cz