Drogy prodávali i mladistvým

Jako první skončil s pouty na rukou v polovině srpna dvaadvacetiletý mladík z Přerova, který prodal pervitin celkem šesti lidem. Drogu od něj přitom koupila i sedmnáctiletá dívka. Je podezřelý z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy a jeho stíhání probíhá na svobodě.

O den později spadla klec také nad sedmadvacetiletým mužem z Přerova, jenž nabízel nejméně třem lidem marihuanu. Jedním z jeho zákazníků byl teprve sedmnáctiletý mladík.

„Při zadržení měl u sebe sáčky s drogou, připravené k prodeji. Materiál jsme zaslali ke znaleckému zkoumání," nastínila přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Mezi větší „ryby", které uvízly po zátahu v policejní síti, patří pětadvacetiletý muž z Přerova. Ten zásoboval drogově závislé pervitinem a marihuanou. Některým dodával i sušené části konopí setého za částku 250 korun za gram. Stíhán je na svobodě.

Pěstovala marihanu ve stanu

Že důmyslnost výrobců omamných látek nezná mezí, o tom svědčí i případ teprve jednadvacetileté dívky z Přerova. Ta si za účelem pěstování marihuany koupila speciální stan, rozdělala ho ve svém bytě, a v něm rostliny pěstovala. Drogy se sice kriminalistům nepodařilo zajistit, žena jim ale vydala alespoň toto důmyslné zařízení. Hrozí jí až pět let vězení.

U výslechu skončil počátkem září také devětadvacetiletý muž z Přerova, jenž byl už loni odsouzen za výrobu a distribuci drog k podmíněnému trestu.

„Vyšetřovatelé ho nyní stíhají pro dva trestné činy – nedovolenou výrobu a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy a z přechovávání omamné a psychotropní látky. Trestní sazba je v tomto případě od jednoho roku do desíti let," upřesnila mluvčí.

Muž vařil pervitin v domku v zahrádkářské kolonii v Přerově.

„Drogy vyráběl ve velkém z volně prodejných léků a distribuoval je po celém okrese. Nabízel je nejen za peníze, ale i různé protislužby – jako třeba sehnání levných pneumatik, odvoz autem či získávání věcí od odběratelů, kteří neměli na drogy peníze.

Některým pervitin dodával i zdarma.

„Měl nejméně sedm zákazníků a on sám byl také uživatelem," doplnila. Kriminalisté u něj při domovní prohlídce zajistili varnu, pervitin a marihuanu. Soud ale neakceptoval návrh vyšetřovatelů na uvalení vazby. Z distribuce metamfetaminu byl obviněný také jednatřicetiletý muž z Přerovska, kterému hrozí až pět let vězení.

Zadrželi je při předávce zboží

Posledním obviněným je výrobce a dealer pervitinu, který zásoboval ve velkém odběratele na Přerovsku.

Kriminalisté ho spolu s jiným kumpánem dopadli v polovině září ve Smetanově ulici v Přerově.

„K zadržení obou mužů ve věku 27 a 32 let došlo přímo při předávce zboží, která probíhala v autě. Starší z nich předával tomu mladšímu pervitin," vylíčila mluvčí.

Policisté vyzvali oba muže k opuštění auta, protože ale nereagovali, použili proti nim donucovací prostředky. Zatímco sedmadvacetiletý uživatel drog byl ještě večer propuštěn ze zadržení, jeho starší komplic skončil v cele.

„Dvaatřicetiletý muž nebyl žádný začátečník, ale zkušený dealer a uživatel drog. V trestné činnosti pokračoval i přesto, že ho soud již jednou pravomocně odsoudil," řekla Miluše Zajícová.

Podle vyšetřovatelů vyráběl muž metamfetamin z chemikálií ve varně, kterou měl ve svém bytě v Přerově. Drogu prodal nejméně pěti lidem. Například dvaadvacetiletý mladík zaplatil za jednu dávku pět set korun a zakoupil jich minimálně šedesát.

Dalším odběratelem byl i pětadvacetiletý muž, jemuž předal drogu ve sto případech. Poskytoval ji i za protislužbu v podobě dodávání léků na výrobu zakázaných látek. Mezi jeho klienty patřili muži i ženy. Policisté u něj při provedené domovní prohlídce zajistili varnu i pervitin. Protože v rukou policie skončil už potřetí a v minulosti byl souzen, je ve vazbě. Hrozí mu až deset let vězení. Podle vyšetřovatelů byli všichni obvinění sami uživateli drog.