Bránit se proti předvedení svého čelního představitele na policejní služebnu nehodlá ani Dělnická strana. Podle ní totiž policie pouze reagovala na popud tajemníka přerovského magistrátu.

„Požádali jsme místopředsedu strany na mítinku o podání vysvětlení kvůli jeho některým slovním projevům. Policejní hlídku dobrovolně následoval na služebnu a po podání vysvětlení odešel. Žádné trestní stíhání jsme proti němu ale nezahájili,“ shrnula případ přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Proti zákroku policie se nehodlá bránit soudní cestou ani Dělnická strana.

„Celou záležitost stále konzultujeme s právníky. Policisty ale vinit nebudeme, ti reagovali pouze na udání tajemníka přerovské radnice,“ nastínil první místopředseda Dělnické strany Jiří Štěpánek. Ten se ocitl na policejní služebně, kde strávil asi hodinu, krátce po skončení mítinku v Přerově.

Důvodem jeho předvolání bylo použité slovní spojení národní socialismus.

„Tato slova tam padla, dokonce opakovaně. Nejsem si ale vědom, že bych tím někoho urazil, provokoval a nebo bych se tím dopustil něčeho, co by bylo protizákonné. Slova zazněla z toho důvodu, že jsme provlastenecká a pronárodní strana – proto tedy národní socialismus nebo také politika národní a sociální,“ vysvětlil dále.

Štěpánek dodal, že není na místě hledat za jeho slovy nějaké historické reminiscence.

„Podobný řečnický projev zazněl i v Brně, a tam mě nikdo nepředvolal,“ podotkl. Podle tajemníka města Jiřího Bakalíka byl místopředseda Dělnické strany předvolán na policii na základě doporučení právníka vládní agentury a specialisty na extremismus, který celý projev monitoroval.

„Jako správní orgán jsme toto veřejné shromáždění museli sledovat. Místopředseda strany byl požádán, aby vysvětlil, v jakém kontextu některé své výroky mínil,“ uzavřel tajemník města Jiří Bakalík.

Petra Poláková-Uvírová, Dagmar Rozkošná