Od úterního dopoledne je nezvěstná devítiletá Eliška Švandová z Vlčnova. Děvče je 154 centimetrů vysoké, má šedomodré oči a delší blond vlasy. Oblečena byla v modrých riflích a dlouhém hnědém kabátu s kožíškem na rukávech a límci. Na zádech měla růžovou reflexní aktovku. Prosíme občany o sdělení jakýchkoliv informací.

Obecní hlášení se mísí se štěkotem policejních psů a všudypřítomným rachotem vrtulníku s termovizí. Eliška se měla vrátit domů v úterý po 16. hodině, kdy jí ve škole skončila hudební hodina. Své kamarádce se však svěřila, že místo toho zamíří do vlčnovských búd.

Rodiče dívku hledali na vlastní pět do 21.30, poté vše oznámili policii. „Do Vlčnova se sjely hlídky z Uherskohradiš­ťska, psovodi, pohotovostně eskortní oddíl ze Zlína i hasiči. Celkem asi padesát lidí společně prohledalo okolí búd, humna i blízký les. Akce byla o půl páté ráno přerušena a teď pokračuje," informuje o vývoji situace ve středu kolem osmé hodiny ranní uherskohradišťský policejní mluvčí Aleš Mergental.

Z vlčnovské návsi, která sloužila jako seřadiště, odjíždí ve středu ráno kolona policejních a hasičských aut na okraj obce pod svah posetý zahradami. Do kopce už se musí jít pěšky, v asi půlkilometrové rojnici. Zezačátku poměrně přívětivý terén rychle střídá hustý les, křoviska a bláto. Tady snadno ztratí orientaci dospělý, natož děvče.

Otec hledané Petr Švanda však neztrácí optimismus. „Myslím, že ji najdeme. Ve škole měla problémy spíše s kolektivem, jinak ne," odpovídá na otázky reportérů. Ředitelka vlčnovské základní školy Petra Mlýnková to nechtěla nijak komentovat. „Naším posláním je vzdělávat žáky. Toto jde mimo nás," řekla.

Do hledání žákyně 4. A se po poledni přidává policejní pořádková jednotka z Brna o padesáti příslušnících a asi čtyřicet dobrovolníků z řad vlčnovských obyvatel. Od noci pátrá i starosta Jan Pijáček. „Nepůjdu spát, dokud se holčička nenajde," ubezpečuje.

Spolu s ostatními se dočkal po třetí hodině odpoledne. Osádka policejního vrtulníku spatřuje dívenku na poli nedaleko drslavické benzinky v momentu, kdy k ní přichází muž, který si jí všiml a jde zjistit, co tady dělá. Helikoptéra Elišku transportuje na vlčnovský stadion, kde již čeká vůz záchranné služby. „Dívka byla podchlazená bez viditelných zranění. Sanitka ji převezla na dětské oddělení Uherskohradišťské nemocnice, kde zůstává hospitalizována," sdělil krajský mluvčí záchranářů Petr Olšan.

Po tom samém děvčeti již záchranné složky jednou pátraly. Na začátku loňského ledna se zřejmě kvůli poznámce nevrátila ze školy domů. Desítky lidí se proto navečer vydaly do terénu a po asi dvou hodinách slavily úspěch. Eliška se našla v lesíku za Vlčnovem směrem na Veletiny s lehkým zraněním nohy. „I kdyby se ztratila potřetí, opět se rozjede akce podobného rozsahu. Jde o situaci, kdy je ohrožen život dítěte," uzavřel policejní mluvčí Mergental.

Devítiletá Eliška byla nezvěstná 23 hodin. Urazila asi 4,5 kilometru, nocovala v lese.

Pátrací akce se včetně dobrovolníků zúčastnily odhadem necelé dvě stovky lidí

Dorazily policejní jednotky z Uherskohradiš­ťska, Zlína a Brna s psovody a jezdci na koních. Vzlétl vrtulník s termovizí.

Do rojnic se přidali hasiči z Vlčnova, Uherského Brodu, Hluku a Nivnice. Dorazil i řídící důstojník ze Zlína.

Pijáček zakončil pátrací maraton slivovicí

Dlouhou starostovskou směnu má za sebou první muž vlčnovského obecního úřadu Jan Pijáček. Informaci o ztracené dívce obdržel mezi úterní 22. a 23. hodinou.

„Okamžitě jsme zřídili na úřadě štáb a vytipovali sektory k prohledání. Místostarostka Marta Moštková mezitím vyrazila s policisty objíždět rodiny Eliščiných spolužáků se snahou získat nějaké indicie," líčí Pijáček začátek akce.

Pátrací tým přes noc na středu prohledal několik lokalit od vlčnovské základní školy přes cestu k Veletinám až po okolí farmy ve směru na Hluk. Bez výsledku se rozešel o půl šesté ráno. „Kontroloval jsem ještě za rozbřesku prostor vinohradů a pak jel domů se osprchovat a najíst. Poté jsem zamířil na úřad, kde jsme měli brífink," popisuje starosta, který oceňuje obětavost dobrovolníků, hasičů a především, dle svých slov, naprosto profesionální práci policie.

Oddechnout si mohl ve středu před pátou hodinou odpoledne, kdy se rozloučil s protokolujícími příslušníky. „Až dojedu domů, dám si dvě štamprle slivovice. Uvidím, co to se mnou udělá," ulevil si po šťastném konci pátrací akce.

Související Ztracenou dívku našli až za tmy v lese a zraněnou)