Třiačtyřicetiletý muž vlastnil firmu a na zakázku rekonstruoval koupelny. Na Přerovsku připravil v roce 2000 o půl milionu korun dva poškozené, kterým nasliboval provedení stavebních prací.

Namísto toho ale i se zálohou v řádově stovkách tisíc korun vychytrale zmizel za oceán. Nad podvodníkem spadla klec teprve tento týden, kdy mu američtí policisté sdělili obvinění.

„Dlouhou dobu trvalo, než se podařilo zjistit, kde se pachatel vlastně nachází. Po spáchání těchto trestných činů totiž zmizel z republiky. Usnesení o zahájení stíhání mu doručili teprve tento týden policisté v USA, kteří provedli také výslech obviněného,“ popsala nezvyklý případ přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Podle mluvčí jsou podobné případy trestního stíhání spíše ojedinělé. „Zhruba pětkrát do roka sdělíme obvinění někomu, kdo žije v zahraničí. Spojené státy americké jsme ale zatím o takovou pomoc nežádali,“ vysvětlila Sedláčková.

Pětačtyřicetiletý pachatel, který utekl před spravedlností do Ameriky, je stíhán pro podvod. Ve dvou případech totiž poškozeným nasliboval, že u nich v bytě provede nákladnou rekonstrukci koupelny, a namísto toho zmizel i s jejich penězi za kopečky.

Prvním podvedeným je třiačtyřicetiletý muž z Hranicka. Pachatel mu jako fyzická osoba a podnikatel, který vlastnil firmu na vybavení koupelen, před osmi lety slíbil, že zrenovuje koupelnu v jeho bytě a kompletně dodá také veškeré vybavení.

„Převzal od poškozeného zálohu 80 tisíc korun. Dodal mu sice zboží v hodnotě 50 tisíc, ale v srpnu si od něj vyzvedl další zálohu 200 tisíc korun na zboží a provedení prací. Dodnes žádné stavební práce neprovedl a dluží mu tedy celkem 230 tisíc korun,“ shrnula Sedláčková.

Nepříjemnou zkušenost má také čtyřiapadesátiletý muž z Hranicka, kterému podvodník v červnu před osmi lety slíbil stejný objem prací. „Tentokrát z něj ale stavebník za provedení rekonstrukce koupelny vymámil zálohu 150 tisíc korun. I tyto peníze dluží do dnešního dne,“ řekla Sedláčková.

Pachatel připravil oba poškozené o téměř čtyři sta tisíc korun. Za podvod mu hrozí až tři roky za mřížemi.