„Muž, který se představil jako pracovník České spořitelny, ženu kontaktoval v pátek dopoledne. Informoval ji o tom, že má u jejich společnosti předschválený úvěr, o který měla údajně požádat v Liberci. Žena se ale ohradila, že o žádný úvěr nežádala a v Liberci nikdy nebyla. Navíc má účet u jiné bankovní společnosti,“ vylíčila přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Podvodník po těchto slovech změnil taktiku. „Tvrdil, že má před sebou její občanský průkaz a ptal se, jestli ho náhodou někde neztratila, nebo jí nebyl odcizen. Vyjádřil podezření, že se musí jednat o podvod a schválení požadovaného úvěru zastavuje. Hovor ukončil s tím, že kontaktuje její banku a předá jim veškeré podklady,“ dodala mluvčí.

Doprava na frekventovaném úseku silnice v ulici Velké Novosady je ve špičce hustá.
Změní se nebezpečný úsek silnice v Přerově, kde zemřela mladá chodkyně?

Příběh tím ale zdaleka neskončil. Za pár minut se poškozené ozvala neznámá žena s legendou, že je pracovnice její banky a dostala informaci o podvodu a zpronevěře finančních prostředků. Nabídla se, že společně zkontrolují ženin bankovní účet. Ta souhlasila a sdělila jí číslo účtu a další požadované informace.

Údajná pracovnice banky tvrdila, že jsou u účtu poškozené uvedena dvě telefonní čísla, z nichž jedno bylo smyšlené a majitelka účtu ho neznala. Hovor dál pokračoval a fiktivní bankovní úřednice ženu informovala o tom, že se jedná o kybernetický útok na její účet s tím, že ji ihned přepojí na pracovníka z bezpečnosti ochrany dat banky. Rádoby ochránce dat ženu několikrát opakovaně upozornil, že má napadený účet a musí si zažádat o úvěr, aby nedošlo k dalšímu zneužití.

Ilustrační foto
Budoucí milionář? Z vykradeného obchodu v Citově zmizely losy za desetitisíce

„Poškozenou, která byla pod tlakem a v ochromení z celé situace, se jim podařilo zmanipulovat. Na radu podvodníků odjela do Olomouce na pobočku banky, kde si požádala o úvěr ve výši 450 tisíc korun, který vybrala a s penězi se odebrala k bitcoinmatu umístěného v Olympii,“ řekla mluvčí policie.

Žena byla po celou dobu ve spojení s údajným pracovníkem banky, který jí radil, co má dělat a jak vložit peníze na chráněný účet. Přes sociální síť jí poslal kódy, s jejichž pomocí měla vložit hotovost do uvedeného zařízení.

Ilustrační foto
Honička na Přerovsku. Ujížděl hlídce, měl zákaz a pozitivní test na drogy

„První platba ve výši 24 tisíc korun se zdařila, ale další se už - naštěstí pro poškozenou - nepodařilo provést,“ doplnila. Podvodník na to zareagoval tak, že jí navrhl, aby jela do Brna. V tu chvíli už ale ženě začalo svítat, že něco nehraje a striktně odmítla. „Rádce“ proto hovor rychle ukončil.

Po marném pokusu dovolat se některému z aktérů zápletky na telefony, ze kterých byla kontaktována, ženě definitivně došlo, že se stala obětí podvodu. Případ proto oznámila na policii, která věc šetří jako trestný čin podvodu.