Jak moc jedu bylo v alkoholu, doposud upřesnili ve třech vzorcích z Přerovska. Ve všech případech to bylo nad pět procent. Další vzorky se analyzují.

„V jednom vzorku to bylo přes pět procent a ve dvou přes šest. Všechny pocházejí z Přerovska," uvedla Jitka Švecová z Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje.

Toto pití se s největší pravděpodobností dostalo ke dvěma lidem z Oseku nad Bečvou, kteří na následky prudké otravy metylalkoholem zemřeli.

Osm vzorků alkoholu s nadlimitním množstvím metanolu bylo zajištěno na Šumpersku.

„Množství zatím blíženo určeno není vzhledem k počtu vzorků a omezené kapacitě analyzátoru," vysvětlila, proč se stále neví, jak moc bylo pití nebezpečné.

Kde mohli lidé narazit na jedovatý alkohol? Ve většině případů nepocházejí vzorky ze stánků ani nejlevnějších náleven.

„Šlo o restaurace, bistra, rozhodně se nedá říct, že by většinou šlo o provozovny nejnižší cenové skupiny. Je to napříč různými kategoriemi podniků," uvedla Jitka Švecová.

Pro člověka je nebezpečné daleko menší množství, než odborníci zjistili u vzorků z Přerovska. Je to však individuální a záleží, kolik zároveň přijímá ethanolu – alkoholu.

„Smrtelnou dávkou může být 1,5 procenta," poznamenala hygienička.

Podle toxikologa Petera Ondry stačí 0,3 až 1 gram na kilogram.

„Když sedmdesátikilový muž vypije 21 až 70 gramů metanolu," uvedl toxikolog Peter Ondra. „Přičemž jeden padesátiprocentní panák obsahuje 20 gramů. V takovém případě by dotyčný byl bez poskytnutí pomoci v akutním ohrožení života," sdělil toxikolog toxikolog Ústavu soudního lékařství a medicínského práva Fakultní nemocnice Olomouc.