Ve středu večer zavolala policisty do svého bytu v Přerově třiačtyřicetiletá žena.

„Ta se svým druhem nejdřív popíjela alkohol, poté se ale pohádali a muž jí začal vulgárně nadávat,“ řekla policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Nezůstalo jen u hrubých slov, devětadvacetiletý útočník svoji družku také několikrát uhodil do těla i obličeje. Zraněná žena utekla z bytu na chodbu, když se ale po chvíli vrátila, zjistila, že její partner se zatím vyzbrojil kuchyňským nožem a čeká na ni.

„Protože od něho zažila napadení už v minulosti, v obavách o život odešla z domu a vyčkala příjezdu policistů,“ popsala Sedláčková.

Přivolaní policisté muži naměřili dechovou zkouškou 4,13 promile alkoholu a převezli ho na záchytku k vystřízlivění.

Jeho družka utrpěla zranění, se kterými se bude léčit čtrnáct dní. Policisté případ šetří jako ublížení na zdraví a vyhrožování, za což může pachatel dostat až tři roky na mřížemi.

O domácí násilí ale zřejmě nejde, takže po propuštění ze záchytky a následném výslechu na policejní stanici se muž bude moci vrátit domů.

„K tomu, aby šlo o domácí násilí, musejí být splněné určité znaky, například opakovanost nebo stoupající tendence násilí. Podle dosavadního šetření to vypadá, že tyto znaky zde nebyly,“ dodala Sedláčková.

Napadl hosta a pak demoloval hospodu

Druhý případ, kdy opilý muž začal být nebezpečný svému okolí, se stal týž den na Kojetínsku.

Tam se osmatřicetiletý návštěvník restaurace rozhodl, že všem dokáže svoji sílu. Nejprve bezdůvodně napadl o dva roky mladšího muže, naštěstí ho však nezranil.

Začal ale vykřikovat, že všechno rozbije, a na důkaz svých slov se chopil dvou židlí, rozmáchl se a praštil jimi o zem tak, že se opravdu rozbily.

V dalším řádění mu ale zabránili policisté, kterým lidé z restaurace případ oznámili. Muž skončil nejprve na policejní stanici.

„Dechovou zkouškou jsme mu naměřili 1,79 promile v alkoholu. Po lékařském vyšetření putoval na protialkoholní stanici,“ řekla Sedláčková. Výtržníkovi hrozí až dva roky vězení, celková škoda, jakou způsobil, je tisíc korun.

Půl dne na záchytce

Oba muži na záchytce strávili více než půl dne.

„U menšího množství alkoholu v krvi, to je do jednoho a půl promile, si tu pacienty necháváme deset až dvanáct hodin,“ poznamenal Lubomír Dobeš, šéf Vojenské nemocnice Olomouc, pod niž patří i záchytka.

Při vyšším množství alkoholu trvá vystřízlivění obvykle déle, není to ale pravidlem.

„Při pravidelném popíjení je v organismu aktivovaný systém, který umožní rychlejší odbourání alkoholu,“ nastínil ředitel.