Němými svědky dlouhotrvajícího násilí byly také tři děti ve věku 8, 10 a 14 let. Muže zadržela policie minulý pátek a kvůli silné podnapilosti skončil nejprve na záchytce, a potom ve vyšetřovací cele.

Zoufalá žena kontaktovala policisty v pátek odpoledne.

„Opilý druh ji nejprve urážel, a potom vyhrožoval, že ji zabije. Měla strach, protože se s jeho agresivitou nesetkala poprvé. Týral ji od října loňského roku,“ popsala přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková a dodala, že jeho výpadům v osudný den přihlížely také tři malé děti a ženina matka.

Přivolaná hlídka naměřila muži 1,2 promile alkoholu v dechu. K fyzickému napadení z jeho strany sice tentokrát nedošlo, ale v minulosti se ho již několikrát dopustil.

„Policie musela všechny předchozí případy odložit. Žena totiž nikdy nedala souhlas se stíháním a nebo zabránila vystěhování násilníka tak, že nepodala návrh na předběžné opatření soudu, které by umožnilo jeho vykázání z bytu,“ řekla mluvčí.

Vyšetřovatelé zjistili, že muž družku opakovaně týral od října loňského roku.

„K násilí docházelo vždy, když byl pod vlivem alkoholu. Přítelkyni navíc zakazoval stýkat se s kamarádkami a rodinnými příslušníky,“ podotkla Sedláčková. Poškozená prý po útocích nikdy nevyhledala lékaře.

Policisté násilníka po posledním incidentu převezli na záchytku a o den později skončil u výslechu.

„Hned poté byl na deset dní vykázán ze společného obydlí,“ doplnila. V souvislosti s posledním útokem je stíhaný pro přečin nebezpečného vyhrožování. Hrozí mu až rok vězení,“ doplnila.

Přerovští policisté se loni zabývali celkem 268 případy se znaky domácího násilí, které v patnácti z nich skončily vykázáním agresora ze společné domácnosti. V letošním roce jich už bylo třicet pět a byt muselo opustit šest násilníků.

Institut vykázání má podle přerovské psycholožky Dariny Skokanové velký význam jak pro oběť domácího násilí, tak i pro agresora. „Osoby, které páchají domácí násilí, jsou v takovém koloběhu, že si ani neuvědomují, že něco dělají špatně. Tohle je ale pro ně stopka,“ řekla.

Policie totiž v očích agresora představuje orgán, který má autoritu.

„Násilník bývá zvyklý, že mu všechno prochází, a najednou dostane informaci, že to tak není,“ dodala.

Oběť zase naopak vidí, že jí v těžké situaci někdo pomůže, a začne věc řešit.

„Za své praxe jsem se setkala už i s případem, kdy se agresor poté, co byl vykázán z bytu, stáhl a rozvod manželů pak proběhl bez větších komplikací,“ shrnula své zkušenosti přerovská psycholožka.