„Pachatel má na svědomí na tři desítky deliktů, kterých se dopouštěl hlavně na Lipnicku a v okolí. V době, kdy trestnou činnost páchal, se zvýšil počet vloupání do strojů na stavbě dálnice D1 u obce Trnávka a objevily se i případy odčerpání nafty z nákladních a pracovních strojů na skládce dřeva v Lipníku nad Bečvou,“ vylíčila přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Podle ní v té době vzrostl také počet vloupání do zahradních chatek a kůlen v koloniích Ořechy, Vaverák, Veselský potok a v ulici Bohuslávská v Lipníku nad Bečvou.

Vzal reflektory i čerpadlo ze studny

Z pracovních strojů kradl zloděj především naftu, kterou pak dál prodával zájemcům o levné palivo.

Ne vždy se mu ale podařilo do nádrží vniknout, a tak došlo pouze k jejich poškození.

Z některých strojů ukradl autorádia, akumulátory, notebooky, reflektory a další věci, které se daly zpeněžit.

„Největší škoda vznikla na skládce štěrku a zeminy v Potštátu. Vnikl do kabiny kolového nakladače a odcizil z něj couvací kameru, systém na vážení, elektronickou maznici, kufr s nářadím včetně svazku klíčů, autorádio a radiostanici. Poškozené společnosti vznikla škoda za necelých 195 tisíc korun,“ upřesnila.

Z chat a kůlen mizelo především zahradní a pracovní nářadí, ale i elektrické křovinořezy, sekačky, motorové pily, elektrocentrály, zahradní postřikovače, kabely, alkohol, televize, lednička, jízdní kola, fotoaparát a další lehce prodejné a zpeněžitelné věci.

„Na pozemku jedné z chat vylomil kovovou tyčku oplocení, s jejíž pomocí rozbil betonovou skruž studny, ze které pak vytáhl a ukradl ponorné čerpadlo,“ doplnila.

Celková škoda, kterou krádežemi napáchal, se vyšplhala na necelých 430 tisíc korun.

Další ve výši 71 500 korun pak způsobil na poškození zařízení a oplocení.

Po zadržení se zloděj přiznal.

Peníze utrácel za drogy

Vyšetřovatelé zjistili, že je obviněný pravidelným uživatelem omamných a psychotropních látek a kradené věci i naftu prodával dál.

„Takto získané peníze používal pro svou potřebu, ale především je utrácel za drogy. Některé věci směnil se svým známým za drogy,“ řekla.

Některé z odcizených věcí se podařilo při domovních prohlídkách v místě bydliště obviněného zajistit, ale policie nezjistila jejich majitele.

Je tedy pravděpodobné, že se jedná o věci, které pocházejí z dalších krádeží, které nebyly poškozenými na policii oznámeny.

„Tyto věci - jedná se především o pracovní a zahradnické nářadí - jsou uloženy na obvodním oddělení v Lipníku nad Bečvou. Touto cestou bychom chtěli oslovit případné poškozené, kteří krádeže neoznámili, aby se dostavili na obvodní oddělení k identifikaci svých ztracených věcí, které by jim byly následně vydány,“ uzavřela mluvčí policie.