Těmito případy se zabývali policisté v Přerově a Hranicích během posledních dnů.

„Mladí lidé se většinou dopouštějí běžných krádeží. Někdy však okrádají i své blízké a rodinné příslušníky, například jim odcizí platební karty,“ informovala přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Právě tento týden dala matka souhlas s trestním stíháním sedmnáctiletého syna. Vzal platební kartu a pak z ní celkem čtrnáctkrát vybral v Přerově a Olomouci peníze. „Ženě tak způsobil škodu deset a půl tisíce korun,“ popsala Sedláčková.

Hoch je nyní podezřelý z neoprávněného držení platební karty a krádeže.

Případ agresivního chování mladistvých, vyhrožování spolužákům nebo učitelům, řešili tento týden vyšetřovatelé v Hranicích. Patnáctiletý hoch na jedné ze základních škol na Hranicku ve vyučovací hodině vulgárními výrazy napadal učitelku.

„Situace se nakonec vyhrotila tak, že chlapec přistoupil k učitelskému stolu, učitelku urážel a nakonec ji udeřil do tváře. Případ policisté vyšetřují jako podezření z výtržnictví,“ uvedla Sedláčková.

Mladistvé také podle policejní mluvčí láká jízda auty, která patří jejich rodičům. Tento týden ve středu narazili policisté kolem půl druhé v noci na sedmnáctiletého mladíka z Hranic, který jel ve voze peugeot.

Hlídka zjistila, že vůz patří chlapcovu otci a mladík nemá řidičské oprávnění. Hříšníka policisté předali rodiči. Jak postupují policisté proti mladistvým, kteří se dopouštějí trestné činnosti, popsal Martin Crha, vedoucí obvodního oddělení přerovské policie.

„Trestní odpovědnost začíná patnáctým rokem života, na rozdíl od dětské kriminality ve věku od dvanácti let, kdy může být dítě umístěno do výchovného ústavu,“ zdůraznil Crha.

Podle jeho slov se u soudu případy mladistvých posuzují podle zákona soudnictví ve věcech mládeže.

„Může se stát, že mladý člověk jednou uklouzne. To ale neznamená, že by neměl dostat druhou šanci a že by se nemohl ve společnosti uplatnit. Pokud se nejedná o závažný čin, řeší se to buď alternativními tresty, nebo jinou formou,“ shrnul vedoucí obvodního oddělení přerovské policie Martin Crha.