Protikorupční policie zasahovala na čtyřiceti místech v republice, mimo jiné i v Olomouci a ve Zlíně.

Primátor a jeho náměstek bez počítačů

Přítomnost policistů potvrdili zástupci vedení města.

„Přestože je dnes jubilejní sté zasedání městské rady, pan primátor Jiří Lajtoch ani jeho první náměstek Josef Kulíšek si na něj nemohli vzít své počítače, protože byly zajištěny policií. Další byly zajištěny také úředníkům magistrátu, kteří dělají evropské zakázky," uvedl mluvčí přerovské radnice Bohuslav Přidal.

Tajemník: Nemáme co skrývat

Podle tajemníka magistrátu Jiřího Bakalíka se policisté zajímali o IT zakázku na elektronizaci veřejné správy.

„Šetření policie je celorepubliková, plošná záležitost. IT zakázky jsou velmi citlivou záležitostí, ale my máme k dispozici veškerou dokumentaci a podklady," řekl.

Město prý už v době, kdy se tato zakázka řešila, požádalo policii o účast ve výběrové komisi, stejně jako organizaci Transparency International.

„K mému údivu tyto organizace nereagovaly a výsledkem byla odpověď, že je to nezajímá," zmínil.

Tajemník magistrátu podle svých slov předal policistům veškeré podklady a zápisy z jednání.

„Přímo u mě se ohlásili čtyři policisté, ale po budově se jich asi pohybuje více. Nemáme co skrývat. Je s podivem, že se v hledáčku policie ocitly úřady, které byly úspěšné ve získání dotace na projekt elektronizace veřejné správy. Možná v této republice někdo nechce, aby se elektronizovala veřejná správa, a abychom se vrátili do dvacátého století," soudí.

Projekty spojené s výzvou 09 Integrovaného operačního programu vypsalo v roce 2010 ministerstvo vnitra. O evropské peníze se ucházela pouze statutární města a rozdělovala se zhruba miliarda korun.

Zásah i v Emosu a Nej TV

Policie zasahovala v Přerově i na dalších místech – například v pobočce společnosti Nej TV.

„Policie u nás byla, ale podepsal jsem mlčenlivost, takže o něm nemůžu informovat," potvrdil bez větších podrobností ředitel pobočky přerovské pobočky Nej TV Přerov Rudolf Kundel.

Zásah policie ochromil dopoledne také práci zaměstnanců firmy Emos v ulici na Šířavě.

„Nemohli jsme pracovat, protože jsme neměli přístup k počítačům," potvrdila pracovnice firmy, která si ale nepřála uvést jméno.

Dozoruje olomoucký vrchní žalobce

Případ dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

Podle žalobce Petra Šeredy má akce celostátní charakter a policisté na radnicích – mimo jiné i v Olomouci – zajišťují důkazní materiály.

„Jsou to úkony trestního řízení, které nejsou spojeny s obviněním žádné osoby. Jde o zajištění dokumentů a důkazního materiálu, který se bude dále vyhodnocovat," konstatoval. Dodal, že ve fázi prověřování nebude vrchní státní zastupitelství případ více komentovat.

Mluvčí protikorupčního útvaru policie Jaroslav Ibehej potvrdil, že policie provádí pod dozorem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci úkony trestního řízení na čtyřiceti místech v republice.

„Týkají se zajištění důkazního materiálu, který bude následně vyhodnocován. V této souvislosti nebyla zadržena ani obviněna žádná osoba," uvedl.

Zakázku kritizovala opozice

Zakázku na elektronizaci veřejné správy za 138 milionů korun získalo letos v Přerově sdružení dodavatelů – společnost Tesco SW a Telefónica.

Elektronizaci veřejné správy kritizovala již dříve jako zbytečné plýtvání penězi opoziční strana Společně pro Přerov. Radnice ji ale hájila s tím, že úřad se díky ní více přiblíží občanům.

Město si vzalo na investiční část projektu úvěr sto milionů korun. Na jeho udržení ale bude muset ukrojit každoročně ze svého rozpočtu částku sedm milionů.

Zástupci vedení radnice považují elektronizaci veřejné správy za nezbytnou a tvrdí, že by ji magistrát v budoucnu stejně musel provést – i kvůli požadavkům státu na přenos výkonu státní správy na města. Šance na získání dotace ve výši 85 procent by se prý v budoucnu nemusela opakovat.