„Zadržení dvojice podezřelých nebylo nahodilé, ale plánované. Po zákroku skončila spolu s ním v cele i žena, která mu pomáhala. Při zásahu nebylo nutné použít donucovacích prostředků,“ vylíčila přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Po noci strávené v cele kriminalisté muži sdělili obvinění ze zvlášť závažného zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Šetřením vyšlo najevo, že nejméně od léta 2021 až do chvíle, kdy spadla klec, podomácku vyráběl pervitin. Varny pro výrobu návykových látek se nacházely minimálně ve dvou bytech v Přerově.

„Tímto způsobem vyrobil přibližně sto gramů pervitinu, který použil částečně pro svou potřebu, ale drogy také prodával nebo poskytoval zdarma jiným uživatelům. Jednomu ze svých známých v několika případech poskytl zdarma také marihuanu, kterou pak společně vykouřili,“ popsala mluvčí.

Kriminalisté při domovní prohlídce v místě jeho bydliště objevili kompletní varnu s chemikáliemi na výrobu pervitinu, ale i část tablet. „Další měl u sebe v době zadržení. Jednalo se o celkem 147 kusů tablet, ze kterých by se dalo vyrobit přibližně deset gramů metamfetaminu,“ upřesnila Zajícová.

Pro vyšetřovatele není obviněný žádným nováčkem, protože byl už v minulosti za stejný delikt odsouzen k podmíněnému trestu se zkušební dobou na čtyři roky. „Dva dny po sdělení obvinění jsme spis postoupili okresnímu státnímu zastupitelství s návrhem na vzetí muže do vazby, který soud akceptoval. Minulý týden ve čtvrtek obviněného eskorta převezla do olomoucké vazební věznice,“ doplnila Zajícová.

Bez trestu nevyvázla ani žena, která podle vyšetřovatelů muži pomáhala a stala se jeho komplicem. Policejní komisař jí ve zkráceném přípravném řízení sdělil obvinění z výroby a držení předmětu k nedovolené výrobě omamné a psychotropní látky a jedu, za což může skončit ve vězení až na pět let.

„Žena se protiprávního jednání dopustila tím, že jela ve společnosti obviněného muže do Polska, kde nakoupil každý z nich zvlášť léky s obsahem látky potřebné k výrobě návykových látek,“ řekla Zajícová. Pachatel využil její drogové závislosti. „Takto získané léky mu obviněná předala s příslibem, že jí za tuto pomoc dá část vyrobeného pervitinu,“ řekla. Žena je stíhána na svobodě.