Podvodník si už vyslechl obvinění z podvodu a zpronevěry a nyní je ve vazbě.

„Počátky spletité kauzy sahají do září roku 2007. Pachatele se ale podařilo dopadnout až letos v červenci,“ přiblížila přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Podvodník má na svém kontě osm případů a celková škoda se vyšplhala na 6,978 milionu ko­run.

Místo nového auta přišel i o staré

Jeho první obětí se stal v září před dvěma lety dvaatřicetiletý muž z Valašského Meziříčí. Pachatel mu nasliboval, že prodá jeho vůz Volkswagen Golf a sežene za něj lepší a moderněji vybavený.

„Přestože měl auto majiteli předat v prosinci roku 2007, vlastník se s ním už nikdy neshledal,“ popsala Sedláčková.

V dubnu loňského roku zase podvodník slíbil čtyřiatřicetiletému muži, že mu dodá 30 tisíc litrů olivového oleje z Kréty. „V několika případech z poškozeného vylákal celkovou částku přes dva miliony korun. Olej ani peníze muž ale nikdy neviděl,“ vylíčila mluvčí.

Na svou důvěřivost doplatil také sedmapadesátiletý muž z Přerovska, jemuž pachatel nabídl „pomoc“ při dovozu osobního vozu Jaguar. Auto bylo zasláno loni v dubnu z Ameriky a pachatel ho převzal počátkem května v obci na Přerovsku s tím, že ho prodá za částku přes milion korun. Utržené peníze měl majiteli vyplatit do konce října, což se ale opět nestalo.

Vypůjčil si auto na cestu do Evropy a nevrátil se

Pro další auto si šejdíř zajel loni v květnu do Olomouce. Na parkovišti u obchodního centra si vypůjčil firemní vůz značky Audi na údajnou dvoudenní cestu do země Evropské unie. Ani přes četné urgence majitele ale vůz v milionové hodnotě nevrátil a vyšetřovatelé později zjistili, že je zaregistrován ve Švédsku.

Obstarání dodávky značky Peugeot nasliboval pachatel devětatřicetiletému muži, od něhož loni v červenci převzal zálohu 150 tisíc korun a peníze si nechal zaslat na účet.

Ani tento obchod ale pro zadavatele zakázky neměl šťastný konec a se svými penězi ani dodávkou se už neshledal.

Muže podvedl dvakrát, přišel o dva miliony

Dalších 700 tisíc korun na nákup aut pak podvodník vylákal od šestatřicetiletého muže, kterému nasliboval Nissan, Volkswagen Golf a vozidlo BMW. Dodnes vozy nedodal a peníze nevrátil. Hned dvakrát po sobě podvedl i dalšího sedmadvacetiletého muže.

S ním se v jednom z přerovských hotelů domluvil na budoucím odkoupení auta za částku přes milion korun.

„Poškozený vůz koupil na dosud nesplacený úvěr od pražské společnosti. Audi mělo změnit majitele do tří měsíců od uzavření smlouvy. Místo toho pachatel vůz vyvezl do zahraničí a na výzvy k jeho vrácení a nebo uhrazení kupní ceny nereaguje,“ řekla Sedláčková.

Stejný poškozený se stal obětí podvodníka ještě jednou, kdy ho připravil o další milion. „S ohledem na celkovou výši škod, která se vyšplhala na téměř 7 milionů korun, se případem zabývají krajští kriminalisté,“ konstatovala Sedláčková.

Pachateli hrozí trest odnětí svobody až na osm let a policisté nyní prověřují jeho další trestnou činnost a kontakty v zahraničí.