Podle předsedy senátu Eduarda Ondráška byla trestná činnost účetní jednoznačně prokázána, jelikož peníze byly z firemního účtu posílány na její účty.

Čtení všech finančních transakcí dnes při vyhlašování rozsudku zabralo více než 1,5 hodiny.

Soud uložil trest na spodní hranici sazby, která činila až deset let vězení.

Nováková soud podle Ondráška nepřesvědčila o tom, že by měl uvažovat o trestu pod spodní hranicí.

Účetní prý laxně přistupovala k náhradě škody a firmu kontaktovala až poté, co na to byla dotázána u soudu.

Peníze použila na splácení úvěrů či dovolenou

Společnost se 300 zaměstnanci začala čtyřiačtyřicetiletá žena okrádat od roku 2008. Podle obžaloby pravidelně vyhotovovala každý měsíc nepravdivé podklady k výplatě náhrad za nemoc z povolání čtyřem lidem. Měsíčně takto získávala částky do sto tisíc korun.

Žena disponovala několika účty. Peníze si takto nechávala podle obžaloby posílat 71 měsíců a přišla si tímto způsobem na 6,29 milionu korun.

„Takto získané prostředky použila ke splacení bankovních úvěrů, na nákup spotřebního zboží či na dovolené," uvedl žalobce. Poškozená společnost odvedla pak na fiktivních platbách milion na daních.

„Celková škoda činí 7,2 milionu korun," řekl žalobce.

Zkusila jsem to a vyšlo to

Svobodná žena bydlí na ubytovně a soudu nedokázala sdělit, kam se peníze poděly.

„Udělala jsem to, je to pravda, moc toho lituji," uvedla obžalovaná, která u společnosti pracovala 24 let. Lidé, s jejichž identitou operovala, o jejich krocích prý nevěděli.

„Ti lidé měli na výplaty nárok. Když z práce odešli a nároky jim zanikly, zkusila jsem to a vyšlo to," řekla žena.

Poukázala na to, že ji nikdo v práci nekontroloval.

„Chtěla jsem vyzkoušet, že když něco udělám, zda to vyjde najevo. Nic se nedělo, nikdo na nic nepřišel, vše bylo v pořádku. Ještě jsem byla pochválena. Ze strany nadřízených nikdy nebyly výtky vůči mé práci," uvedla Nováková.

Na podvody se přišlo v polovině roku 2014. Žena vypověděla, že přišla jednou do práce a najednou dostala výpověď s okamžitou platností a musela odejít od rozdělané práce.