Muže zadrželi rakouští policisté na letišti ve Vídni už loni v prosinci, teprve teď se ale případ dostal přes státní zastupitelství na stůl přerovských vyšetřovatelů. Ti věc uzavřou poté, co přeloží do češtiny a prostudují obsáhlý spisový materiál od svých rakouských kolegů.

„Policejní komisař zahájil stíhání proti pětašedesátiletému muži z Přerovska. Je podezřelý z neoprávněného nakládání s chráněnými a volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami,“ shrnula obsah žaloby přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Podle zákona hrozí muži až tři roky vězení, peněžitý trest a nebo zákaz činnosti. Vášnivý zahrádkář, který doplatil na svou lásku k pichlavým rostlinám, cestoval loni 1. prosince cestoval z Brazílie. Na letišti ve Vídni se podrobil celní kontrole, a ta v jeho zavazadlech odhalila na 430 kusů živých kaktusů Discocactus – SPP.

„Ty jsou na seznamu Nařízení rady Evropského společenství o ochraně druhů volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin a regulování obchodu s nimi,“ přiblížila přerovská mluvčí policie.

Muž podle ní při kontrole nepředložil potřebné dovozní povolení podle Zákona o ochraně druhů do Společenství Evropské unie. Přesná škoda zatím nebyla vyčíslena. V Olomouckém kraji se nejedná o první podobný případ.

Před pěti lety otřásla podobná aféra olomouckou Univerzitou Palackého. Tehdejšímu děkanovi lékařské fakulty Čestmíru Číhalíkovi a pracovníkovi České inspekce životního prostředí Jindřichu Šmitákovi uložil soud na Novém Zélandě pokutu 300 tisíc korun za pokus o pašování vzácných orchidejí.

Děkan lékařské fakulty i inspektor se tehdy bránili tím, že rostliny nepovažovali za vzácné druhy a nechtěli na jejich převozu vydělat.