Sdělením obvinění šestici agresorů uzavřeli přerovští policisté incident, který se odehrál počátkem června na Masarykově náměstí v Kojetíně.

Konflikt dvou znesvářených skupin Romů tehdy skončil demolováním auta kovovými tyčemi a výstřely z plynové pistole. Dva muži utrpěli zranění.

„Zahájili jsme trestní stíhání dvou mladistvých a čtyř dospělých osob. Policejní komisař jim sdělil obvinění z trestných činů poškození cizí věci, výtržnictví a ublížení na zdraví ve stádiu pokusu, za což jim podle trestního zákoníku hrozí až tříleté vězení,“ uvedla mluvčí přerovské policie Miluše Zajícová. Vyšetřovatelé na případu i nadále pracují.

Kovovou tyčí do hlavy  

Incident se odehrál 7. června vpodvečer. Skupina mužů nejprve s pomocí kovových tyčí, sekery a teleskopického obušku poničila zaparkované auto Škoda Octavia. Rozbila okna, urazila zpětná zrcátka, promáčkla dveře a poškodila přední i zadní světla.

Agresoři vzápětí napadli třicetiletého muže, kterého nejméně dvakrát udeřili kovovou tyčí do hlavy a zblízka na něj dvakrát vystřelili z plynové pistole. Zranění utrpěl i o dva roky mladší, muž.

Skupina podezřelých zároveň slovně urážela a vyhrožovala obyvatelům jednoho z domů.

Útok ostře odsoudil starosta Kojetína Leoš Ptáček a krátce po incidentu se na radnici konala schůzka zástupců vedení města a policie, na které nechyběla ani koordinátorka pro národnostní menšiny z Krajského úřadu v Olomouci.

Lidé chtějí z Kojetína pryč

„Lidé se na mě obraceli a plakali mi do telefonu s tím, že už v Kojetíně nechtějí žít. Že je to tady jako na Divokém západě a policie nekoná,“ komentoval tehdy atmosféru ve městě starosta Kojetína.

„Chceme, aby tato záležitost nevyšuměla, aby to neskončilo pouhým přestupkem. Jedná se sice o ojedinělý incident, ale vygradoval v neuvěřitelnou agresi,“ dodal.

Na Masarykově náměstí v Kojetíně se v době útoku pohybovalo několik desítek lidí, aktivně se do něj ale zapojili pouze jedinci. Incident zaznamenal městský kamerový systém, ale natočili jej i někteří svědci události.