Vařili v lesích

Prvním z obviněných je čtyřiatřicetiletý muž z Hranic, jehož kriminalisté zadrželi v místě jeho přechodného bydliště.

„Od počátku roku vyráběl v lesích poblíž Hranic pervitin. Ten pak předával buď zdarma, nebo za protislužbu, jež spočívala v zakoupení léků pro výrobu drog,“ shrnula přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová. Omamnou látku tak předal nejméně třem lidem.

Jednoho ze svých „klientů“ – osmadvacetiletého muže – obdaroval celkem desetkrát, podobně jako jiného sedmatřicetiletého muže. Mezi jeho odběrateli byla i sedmadvacetiletá žena, která od něj tímto způsobem získala pervitin třikrát. Policisté zajistili u výrobce kromě varny i tři vzrostlé rostliny konopí setého.

V lesích nedaleko hradu Helfštýna a v Přerově vyráběl od září pervitin další zadržený – jednatřicetiletý muž. Drogu prý vyráběl pro svou vlastní potřebu.

„S ohledem na okolnosti budeme nyní shromažďovat důkazný materiál o distribuci látky dalším lidem,“ řekla. I u tohoto výrobce našli kriminalisté varnu.

Při prohlídce našli drogy

Obvinění ze stejného činu si vyslechl i sedmadvacetiletý muž z Lipníku nad Bečvou, který skončil na služebně kvůli předchozím deliktům majetkového charakteru. Když u něj policisté prováděli bezpečnostní prohlídku, která měla zjistit, jestli u sebe nemá zbraň, nalezli v jeho tašce i věci na výrobu pervitinu.

„Podezřelý uvedl, že tyto věci i jedna ze zkumavek, která obsahovala pervitin, jsou jeho, a má je pro vlastní potřebu,“ doplnila mluvčí. Všem třem mužům hrozí trest odnětí svobody až na pět let.

Ve vazbě skončil i protřelý vařič

Na Přerovsku a Kroměřížsku vyráběl od května loňského roku drogy i další ze zadržených, jehož policisté dopadli v Kojetíně. Ten prodal ve třiceti případech pervitin za protislužbu čtyřiadvacetiletému mladíkovi a o tři roky starší ženě. Ne zrovna zanedbatelným množstvím látky zásoboval i jednadvacetiletou dívku z Kojetína, která od něj získala osmdesát dávek v množství 0,5 g.

„Vyšetřovatelé teď budou obviněnému prokazovat, že za uplynulý rok vyrobil až jeden kilogram pervitinu,“ doplnila Zajícová. I u něj kriminalisté zajistili varnu. Jak ukázalo šetření, nejedná se o žádného nováčka a ve svém trestním rejstříku má šest záznamů. Naposledy si ve vězení odseděl osmnáct měsíců.

„Muž skončil ve vazbě a hrozí mu odnětí svobody až na deset let,“ řekla.

Marihuanový Slovák

Posledním ze zadržených je dvaatřicetiletý Slovák, jehož detektivové dopadli tento týden na Hranicku v mezinárodním rychlíku. Cizinecká policie prováděla v nočních hodinách v součinnosti s krajským psovodem kontrolu cestujících. Během ní objevil speciálně vycvičený pes na vyhledávání drog v zavazadle cestujícího návykovou látku. Jednalo se o tři plastové sáčky se sušenou zelenou hmotou o celkové váze 151,4 g, jež byly uloženy ve skleněné láhvi.

„Provedenou orientační detekcí na přítomnost omamných a psychotropních látek byla zjištěna přítomnost marihuany,“ doplnila mluvčí. Po odborném znaleckém vyjádření podal státní zástupce soudu návrh na potrestání a zadržený byl eskortován k jednání u Okresního soudu v Přerově. „Je obviněný z přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu a hrozí mu až rok vězení,“ uzavřela.