„Nejčastěji zloději kradou automobily značky Škoda, a to v padesáti procentech hlášených případů. Jedná se o škodovky různých typů, od těch nejstarších až po nejmodernější,“ uvedla mluvčí přerovské policie Michaela Sedláčková.
Pozornosti zlodějů však neujdou ani volkswageny, fordy či oply.
Lidé často zpanikaří
Existují také případy, kdy lidé nahlásí ztrátu vozidel, ke které vůbec nedošlo. „Stává se to například, když jdou někam na oslavu, dají si tam alkohol, a nechají se domů odvézt taxíkem. Ráno vykouknou z okna a své auto nevidí. Zpanikaří a hned přivolají policisty,“ popsala kuriózní případy mluvčí.
Letos oznámilo ztrátu vozu pět majitelů. Z toho ve dvou případech strážníci pachatele vypátrali. „Oba majitelé získali svá vozidla nepoškozená nazpět,“ uvedla Sedláčková.
Ke zbývajícím třem krádežím došlo v rozmezí od 10. do 18. ledna v Přerově. Všechna tři auta – škodovky – byla zaparkovaná ve stejné části města. Jako první zmizela Škoda Octávia z lokality u Výstaviště.
Majitel vyčíslil škodu na téměř 740 tisíc korun. Poté došlo ke krádeži vozu Škoda Fabia z ulice Velká Dlažka. V autě byla autosedačka a finanční hotovost. Majitel tak přišel o 350 tisíc.
V posledním případě přišel dvaatřicetiletý majitel o Škodu Octávii. Finanční újmu vyčíslil na 260 tisíc korun.
I když proti krádežím aut existují různé mechanické systémy, jako blokování řadicí páky, alarmy a imobilizéry, velkou jistotu, že zabrání odcizení, nedávají.
„Znám případy, kdy majitelé tyto zabezpečovací systémy ve svých autech měli, ale stejně o ně přišli,“ sdělil automechanik z Přerova Jiří Silný.
Podle něho kradená auta nejčastěji končí za hranicemi, kde na ně čekají překupníci. Často putují na Ukrajinu. Někdy se však zloději obávají převozu, proto rozprodají kradená auta na náhradní díly.
PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z PŘEROVSKA