Razie většího charakteru probíhají většinou v noci a trvají v průměru šest hodin. Během každé z nich obejde policie zhruba deset podniků a v souvislosti s alkoholem v nich musí řešit deset až patnáct přestupků.

Nezvykle velké množství kontrol proběhlo na území bývalého přerovského okresu na přelomu loňského a letošního roku.

Zatím poslední rozsáhlou razii na podnapilé mladistvé podnikli přerovští policisté během jarních prázdnin v noci ze 4. na 5. března. Dopadli přitom pět hříšníků. Nejmladší slečně se sklenkou piva v ruce bylo teprve čtrnáct let. „Kontrolní akce menšího formátu organizujeme nepravidelně. Někdy třeba celý měsíc nějakou restauraci opomíjíme a pak ji kontrolujeme i tři víkendy po sobě,“ uvedla přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Předmětem policejního zájmu jsou však i bary, herny či diskotéky. Muži zákona se zde zaměřují především na to, kdo nezletilým alkohol podává.

„Jedná se však spíše o prevenci. Nechceme působit represivně. Jde nám o to, aby mládež i obsluha věděli, že se na konzumaci alkoholu nezletilých opravdu soustředíme,“ dodala.

Kromě státních policistů obcházejí restaurace, bary, herny a diskotéky také městští strážníci. I oni se zaměřují spíše na to, kdo mladistvým alkohol podává. „Když nezletilý člověk pije alkoholický nápoj, není to nijak postižitelné. Případem se pak sice zabývá sociální odbor městského úřadu, ale jen v tom smyslu, že domluví rodičům, aby na své dítě lépe dohlíželi,“ vyjádřil svůj nesouhlas se současnou legislativou velitel hranických strážníků Miroslav Mann.

Více postižen je ten, kdo mladistvému alkohol koupil nebo prodal. Dopouští se tím přestupku a zpravidla za to bývá potrestán blokovou pokutou.

Podle statistiky řešila vloni Městská policie v Hranicích sedmnáct těchto přestupků a za první čtvrtletí roku letošního už dalších osm. „Zhruba v polovině případů jsme je řešili přímo na místě blokovou pokutou. Zbývající případy postupujeme příslušnému správnímu orgánu,“ podotkl Mann.

„V Hranicích je to městský úřad a v Přerově magistrát,“ doplnila ho Sedláčková. Velmi často se nezletilý, kterého policista přistihne s alkoholem v krvi nebo sklenkou v ruce, vymlouvá na to, že mu ji obstaral kamarád. O

bsluha pak používá nejčastěji argument, že zákazník vypadal na víc než osmnáct let. „Personál baru sice nemá právo vyžadovat po dotyčném občanský průkaz, ale pokud má podezření, že je nezletilý, má právo mu odmítnout prodat alkohol,“ uzavřel Mann.