Líčení, jež bylo neveřejné, soudkyně odročila na říjen – nedostavila se totiž znalkyně z oboru sexuologie.

Čtyřiašedesátiletý duchovní z Prostějovska se měl při své práci pohybovat v romské komunitě, například v Kojetínské nebo Husově ulici v Přerově.

„Je obžalovaný z přečinu ohrožování výchovy dítěte a svádění k pohlavnímu styku," upřesnila státní zástupkyně Šárka Pivodová.

Katolickému knězi hrozí trest odnětí svobody od šesti měsíců do pěti let.

Mezi poškozenými byly děti mladší osmnácti let a kněz se měl svého jednání dopouštět tři a půl roku.

Policie se začala případem zabývat loni v létě, kdy kněze zadržela v jednom z domů u přerovského nádraží.

U hlavního líčení vypovídala ve čtvrtek soudní znalkyně z oboru psychiatrie se specializací na klinickou psychologii Marcela Langová Šindelářová, která zpracovávala na obžalovaného kněze posudek.

„Soud v takových případech zajímá, jakou má ten člověk inteligenci, jaká je jeho osobnost. Sleduje se i to, zda má nebo nemá nějaké patologické rysy," přiblížila.

Podle ní z psychologického vyšetření vyplynulo, že má obžalovaný průměrnou inteligenci a je schopen zcela normálně vnímat události a zvažovat jejich dopad.

„Je osobností normálně strukturovanou, bez patologických rysů. Mohu se ale vyjádřit pouze k části znaleckého posudku, protože jsme ho zpracovávali současně s kolegyní, která je psychiatr a sexuolog, a ta došla ke svým závěrům, jež nejsem oprávněna komentovat," řekla.

Poškozený: Já mám teď jiné starosti

V soudní síni vypovídali poškození romští mladíci. Oběti údajného sexuálního obtěžování už se ale k případu nechtěly vracet.

„Já mám teď úplně jiné starosti, navíc si to už nepamatuji," uvedl jeden z romských mladíků na chodbě před zahájením hlavního líčení.

Skupinka poškozených nevypadala nijak sklesle, hlučně se bavila na chodbě, ze které se neustále ozýval smích. Mladíky musela dokonce kvůli chování napomínat justiční stráž.

Jednoho z mladíků přivedla na výslech eskorta, protože si právě odpykává trest ve věznici. Jeho matka, která ho přišla na soud pozdravit, potvrdila, že kněz za chlapci chodil.

„Vždycky šel za nimi na dvůr, ale co se tam dělo, nevím. Jen říkali, že v tom byly peníze," zmínila.

Část doznal, teď nevypovídá

Hlavní líčení bude u Okresního soudu v Přerově pokračovat 1. října, kdy mají být vyslechnuti další tři svědci a znalkyně.

„K soudu se nedostavila jedna ze znalkyň a na jejím výslechu samozřejmě trvám. Ještě zbývají dva svědci, když pan obžalovaný se zbytkem svědků, kteří k té věci nic neřekli, souhlasil se čtením výpovědí," nastínila soudkyně Emilie Richterová.

Ta předpokládá, že by mohl padnout rozsudek již v říjnu.

„Všichni poškození během hlavního líčení uvedli, že si na to už nepamatují. V rámci přípravného řízení ale byli vyslechnuti a já jsem mohla jejich výpovědi přečíst," konstatovala. Věrohodnost výpovědí prý musí vyhodnotit v rámci rozhodování.

„To, že by si patnáct hochů něco vymyslelo, popsali postavu, auto i bližší okolnosti, mi připadá nepravděpodobné," řekla s tím, že obžalovaný kněz ani ve čtvrtek nevypovídal.

„V přípravném řízení část toho jednání doznal, ale pouze část, a teď nevypovídá. K výpovědím poškozených se většinou vyjadřuje tak, že pravdivé nejsou," zmínila.

Podle zástupců olomouckého arcibiskupství již obžalovaný kněz nemá v církvi žádné pověření. Arcibiskupství již dříve uvedlo, že muž jezdil do Přerova soukromě a s věřícími tam v kontaktu nebyl.