Čtyřiašedesátiletý katolický kněz z Prostějovska stanul u soudu kvůli obžalobě z přečinu svádění k pohlavnímu styku a ohrožování výchovy dítěte, za což mu hrozí trest odnětí svobody od šesti měsíců do pěti let.

Podle obžaloby se měl pohybovat v sociálně vyloučených romských lokalitách, například v Kojetínské nebo Husově ulici u přerovského nádraží. Svého jednání se měl dopouštět tři a půl roku.

„Nejméně v šestnácti případech nabízel a poskytoval úplatu dětem mladším osmnácti let a v některých případech i mladším patnácti let za pohlavní styk a obnažování," uvedla přerovská státní zástupkyně Šárka Pivodová, která pro Vladimíra Krejsu navrhla podmíněný trest s dohledem a uložení ambulantního ochranného léčení.

Návrh na podmínku

„Navrhovala jsem trest odnětí svobody s podmíněným odkladem na zkušební dobu v rámci dané sazby, která je od šesti měsíců do pěti let. Dále také vyslovení dohledu nad panem obžalovaným a současně uložení ochranného opatření v podobě ambulantního sexuologického léčení," řekla po skončení líčení.

Podmíněný trest, jak dodala, s ohledem na osobu obžalovaného přicházel do úvahy. „Dosud je trestně bezúhonný," podotkla.

U soudu vypovídali ve čtvrtek dva poškození mladíci a soudce vyslechl také znalkyně z oboru psychologie a sexuologie. Jednání bylo opět neveřejné. Poškození, které jsme oslovili na chodbě soudu, už se podle svých slov k celé záležitosti nechtějí vracet s tím, že mají jiné starosti.

Soudce Martin Lýsek odročil líčení na příští pátek za účelem vynesení rozsudku.

„U soudu vypovídali dva poškození, které zbývalo vyslechnout, a pak také znalkyně, které zpracovávaly odborný posudek již v přípravném řízení. Dokazování bylo dokončeno a zazněly i závěrečné řeči," shrnul.

Případem se od června loňského roku zabývala přerovská soudkyně Emilie Richterová. Krátce před tím, co měl být vynesen rozsudek, ji ale z případu pro podjatost vyloučil olomoucký krajský soud. Důvodem byl fakt, že v průběhu procesu hodnotila svědecké výpovědi – a to v rozhovoru pro média. Námitku podjatosti tehdy podal obžalovaný Vladimír Krejsa.

Sexuální obtěžování romských chlapců vyšlo najevo předloni v červnu, kdy kněze zadrželi policisté v jednom z domů u přerovského nádraží. Podle zástupců olomouckého arcibiskupství už obžalovaný kněz nemá v církvi žádné pověření. Arcibiskupství již dříve uvedlo, že jezdil do Přerova soukromě a s věřícími tam v kontaktu nebyl.