„Důvody vrácení kauzy jsou stejné jako naposledy s tím, že špatně hodnotíme důkazy, nelogicky," řekl ve středu ČTK soudce krajského soudu Vladimír Hendrych, který se případem zabývá tři roky. Předpokládá, že další dokazování ani výslech znalců už nebude potřeba, pokud s něčím nepřijde obžalovaný.

„Nepůjde o doplnění dokazování, ale o nové hodnocení důkazů," doplnil soudce.

Olomoucký vrchní soud případ vrátil krajskému soudu na konci února. Důvody soud zatím sdělit nemůže. Mluvčí Vladimír Lichnovský ve středu řekl, že obžalovanému Nárožnému se rozhodnutí dosud nepodařilo doručit.

Vracení případu zpátky ke krajskému soudu komplikuje situaci přerovského okresního soudu, který dosud manžele neprohlásil za mrtvé. Důležité je to například pro dědické řízení, ve hře jde mimo jiné o rodinný dům po zemřelých. Předseda soudu Jan Novák však ve středu řekl, že na pravomocný rozsudek už zřejmě čekat nebude.

„Zvažuji, že to otevřu. Podle mých informací v trestním řízení oba soudy došly k závěru, že se skutek stal, jen není jasné, kdo to spáchal, případně v jaké součinnosti. Pro mne bude asi dostačující ten závěr, kdy podle obou stupňů soudů by měly být osoby mrtvé," uvedl. Dodal, že tak zřejmě rozhodne i bez trestního rozhodnutí.

Shrnutí případu Manželský pár zmizel v listopadu 2009. V jeho domě a garáži zůstaly jen krvavé stopy. Podle experta surový útok pachatelů v domě nemohli na základě nalezených stop bez lékařské pomoci přežít. Podle obžaloby se na jejich vraždě podílel Pavel Nárožný, který je synem zavražděného, se svou matkou Hanou Nárožnou. Ta však během projednávání případu loni v lednu zemřela. Manžele údajně zabili, jejich těla naložili do osobního auta a odvezli na neznámé místo. Svědčily proti nim například jejich pachové stopy v autě zavražděných či svědectví souseda, který prý Nárožného viděl v osudnou noc za volantem. Doklady a platební karty zavražděných po čase nalezli exekutoři v klavíru Nárožné. Oba obžalovaní, kteří ve vazbě strávili více než dva roky, svou vinu po celou dobu procesu popírali. Podle soudce krajského soudu se neprokázalo, že čin spáchali. Zároveň však uvedl, že podle senátu oba mají s vraždou něco společného. Pavel Nárožný je už na svobodě, po propuštění se nastěhoval do rodinného domu zavražděných a podle pozůstalých tam bydlí dodnes. Po tělech manželů policisté stále pátrají.

Alena Horáková snm