Šmiřákovi nakonec soud vyměřil trest patnáct měsíců nepodmíněně, v případě Vaškůje jen potvrdil předchozí verdikt Krajského soudu v Brně na 7,5 let.

Zlínský podnikatel Roman Vaškůj se od července loňského roku vyhýbá spravedlnosti a pátrá po něm Interpol. Krajský soud v Brně ho totiž poslal na 7,5 let za mříže kvůli daňovým únikům. Vaškůj ale těsně před nástupem výkonu trestu zmizel a podle nepotvrzených informací se ukrývá v zahraničí.

„S ohledem na nový trestní zákon jsem v případě Romana Vaškůje rozhodl jen ve výroku o vině a nikoliv trestu. Sedm a půl let ale považuji za dostatečný trest,“ zdůvodnil to přerovský soudce Jiří Barbořík.

Oba obžalovaní byli nakonec odsouzeni pouze za dva delikty, a to podplácení a nadržování ve stadiu pokusu. Přerovský soudce konstatoval, že o jejich vině není pochyb.

„Nezákonně ovlivňovali svědkyni Marcelu Urbanovou, aby nepravdivě svědčila a využili k tomu všech prostředků,“ řekl.

Nabízeli Urbanové například luxusní dovolenou v zahraničí, ale také finanční částku 750 tisíc korun a různé výhody pro jejího přítele. Soud neuvěřil ani slovům Romana Vaškůje o tom, že neznal tehdejšího šéfa lidovců a vrcholného politika Jiřího Čunka.

„Z výpisu sms zpráv vyplývá, že Jiří Čunek a Roman Vaškůj byli v intenzivním kontaktu. Je velmi pravděpodobné, že se Jiří Čunek podepsal pod omluvný dopis, který měl být předán Urbanové jako satisfakce, když změní svou svědeckou výpověď ve prospěch Čunka. Přestože pravost jeho podpisu na listině písmoznalkyně se stoprocentní jistotou nepotvrdila,“ uvedl soudce.

Přerovský státní zástupce Miroslav Stoklásek pro Romana Vaškůje i Petra Šmiřáka původně navrhoval vyšší trest.

„Nejedná se o izolovanou akci dvou obžalovaných, ale více osob. Hlavním cílem obou mužů ale bylo přimět Marcelu Urbanovou ke změně svědecké výpovědi, a to pod nabídkou materiálních výhod,“ uvedl ve své závěrečné řeči žalobce.

Podle něj se tak dělo za situace, kdy gradovala úplatkářská kauza Jiřího Čunka, a kdyby Marcela Urbanová podlehla nátlaku a změnila svědectví, mohla tím přivodit stíhání vyšetřujícím policistům. Nutili ji totiž podepsat listinu, která měla zpochybnit postup vyšetřovatelů.

„S rozsudkem jsem spokojený, ale nechám si lhůtu na odvolání,“ uvedl po skončení líčení přerovský státní zástupce. Stejný krok zvažují i obhájci odsouzených.

„Nejvyšší soud rozhodl v kauze Jiřího Čunka o tom, že byl porušen zákon. Dozor nad zachováním zákonnosti totiž nevykonával místně příslušný státní zástupce ze Vsetína, kam případ náleží, ale zabývalo se tím státní zastupitelství v Přerově,“ vysvětlil Vaškůjův obhájce Michael Bartončík.

Ten zvažuje podání podobného podnětu i v případě Romana Vaškůje. „Obě kauzy – Vaškůje i Čunka jsou propojené,“ upozornil obhájce. Podle něj se přerovský soud dopustil také celé řady procesních vad.