U soudu postupně vypovídali stavební dělníci, kteří na lupiče ozbrojené pistolí a samopalem zaútočili střešními latěmi. Ty si přinesli s sebou ze staveniště pneuservisu, kde právě dělali omítky.

„Maskovaný muž stál proti mně, v ruce samopal. Strach jsem v tu chvíli vůbec necítil. Spíš vztek z toho, že na mě vůbec míří. Udeřil jsem ho latí, dal mu ránu pěstí a on začal se samopalem v ruce couvat. Cítil jsem na něm, že sám neví, co má dělat. Křičel na druhého lupiče, ať střílí z pistole. Pak jsem se snažil ukrýt, aby mě netrefil," popisoval dramatické okamžiky loňského srpnového večera drobný štíhlý muž.

Podobně potyčku popisovali také jeho kolegové, kteří později pachatele ujíždějící v BMW s rozbitým zadním sklem pronásledovali ve svých autech a cestou telefonicky informovali policii o tom, kterým směrem lupiči ujíždějí.

Pachatelé žádají znovu o policejní rekonstrukci

Ve středu se u soudu promítaly také videozáznamy z policejní rekonstrukce, která byla loni v polovině října provedena díky podrobným výpovědím čtveřice stavebních dělníků.

Poté, co rekonstrukci shlédli oba obžalovaní Lukáš Kluka a Stanislav Krůžela, požadovali, aby policie provedla rekonstrukci také s nimi. Tvrdili, že si některé podrobnosti z toho večera pamatují jinak.

Předseda senátu Vladimír Hendrych jim však vysvětlil, že jediným důvodem, proč obžalovaní tehdy nebyli přizváni, je výhradně fakt, že oba po celou dobu odmítali o loupeži vypovídat.

„Nedovedu si představit, jak by s vámi taková rekonstrukce probíhala, pokud byste na místě činu po celou dobu jen mlčeli. Stavební dělníci od začátku detailně vypovídali, proto byla rekonstrukce provedena s nimi," poznamenal Hendrych s tím, že novou rekonstrukci za účasti pachatelů soud ještě zváží.

Rozsudek padne zřejmě v srpnu

Hlavní líčení pak bylo odročeno na pátek 9. srpna, kdy by měl soud vyslechnout ještě jednu svědkyni, zároveň by měl ve věci také padnout rozsudek.

Dva mladí lupiči přepadli se střelnými zbraněmi čerpací stanici v Dřevohosticích na Přerovsku 25. srpna 2012 okolo sedmé hodiny večer. V odjezdu s uloupenými penězi se jim s latěmi v ruce snažila zabránit parta dělníků, kteří na místo přiběhli z nedaleké stavby. Pachatelé nakonec z místa ujeli, auto ukryli v lese a šli pěšky domů na přerovské sídliště. Druhý den oba nepřišli do zaměstnání, domů si pak pro ně přijela zásahová jednotka.

SOUVISEJÍCÍ: Voják s kumpánem přepadli benzinku, na útěku stříleli. Hrozí jim 20 let

Z čeho jsou obžalovaní?

Voják Lukáš Kluka je obžalovaný z nedovoleného ozbrojování, loupeže a pokusu o vraždu. Obchodní zástupce Stanislav Krůžela je obžalovaný z nedovoleného ozbrojování, pomoci k loupeži a návodu k vraždě, v minulosti už byl trestán kvůli násilnému trestnému činu.

Kluka se hájí tím, že střílel tak, aby dělníky nezranil, ale jen vystrašil a odradil od pronásledování. Soudní znalec v oboru balistika však potvrdil, že Kluka se snažil dělníky zasáhnout a že je střelba i odražené kulky mohly zasáhnout a vážně zranit.