Tam také policisté své auto našli, při jízdě žena nikoho nezranila.

Případ poukázal na nedostatečné technické zabezpečení služebny, po události policejní oddělení prošlo rozsáhlými stavebními úpravami. Soudce případ odročil na květen, svědkyně podezřelá z krádeže klíčů k soudu nedorazila.

Případ se stal na konci loňského srpna, zabývala se jím i policejní inspekce.

Podle žalobce čtyřiadvacetiletá žena, která byla na policejní služebnu v Hranicích v noci předvolána kvůli řešení přestupku v občanském soužití, využila chvilkové nepozornosti policisty, který vyběhl za jiným mužem.

Mříž si žena údajně podržela nohou a dostala se tak do dozorčí místnosti.

„Policista za sebou neuzamknul kovové mříže a nepřesvědčil se, zda za ním zaklaply. Žena toho využila a odcizila klíče od auta Škoda Octavia, se kterým následně odjela do Bystřice pod Hostýnem,“ uvedl státní zástupce.

Nepřipouštím pochybení

Obžalovaný Jan Kuchař, policista s téměř dvacetiletou praxí, který na obvodním oddělení působí jako inspektor, vinu popřel.

„Nepřipouštím pochybení. Jsem přesvědčen, že ty dveře dovřeny byly a že jsem postupoval podle předpisů. Slyšel jsem, že docvakly. Zamykat je nebylo praxí, považoval jsem to za dostatečné. Žena se do objektu musela nějakým způsobem vloupat,“ uvedl Kuchař, který je podezřelý z porušení povinnosti dozorčí nebo jiné služby.

„Když jsem se vrátil, žena tam nebyla, chyběly klíče i auto. Byl to obrovský úlek, okamžitě jsem to oznámil operačnímu důstojníkovi a vedoucímu obvodnímu oddělení,“ doplnil policista, který je po této události i nadále ve službě.

Mladík si otevřel mříže, chtělo se mu spát

Ženu nechal o samotě poté, co vyběhl za mladíkem, který byl na policii předveden kvůli tomu, že jel opilý na mopedu.

Muž nebyl zadržen, měl ale počkat, až bude jeho případ vyřešen. U soudu přitom vyšlo najevo, že se zcela bez potíží dostal z policejního oddělení přes dvoje mříže.

„Použil jsem na ně jinou kliku. Normálně jsem ji vsunul do otvoru, kam se dávají kliky a otevřel jsem si. Překonal jsem takto asi dvoje mříže,“ vypověděl v pondělí mladík.

Odešel prý proto, že se mu chtělo spát. Podotkl, že na policii se poté vrátil druhý den.

Žena byla po zadržení obviněna z neoprávněného užívání cizí věci a z ohrožení pod vlivem návykové látky, za což jí hrozí až dva roky vězení. K soudu dnes nedorazila, na její výpovědi trvají obě strany.

Policejní služebnu upravili

Po této události prošla podle policistů, kteří v pondělí stanuli před soudem v roli svědků, hranická policejní služebna rozsáhlými stavebními úpravami.

Na oddělení byla vystavena zídka a brány, které fungují na kameru. Vstup přes hlavní dveře je zajištěn nyní přes zvonek a kameru, na oddělení byla vystavěna také cela pro krátkodobé zadržení.