„Nejprve poškozenou telefonicky kontaktovala neznámá žena a tvrdila, že je z České národní banky. Důvodem telefonátu měl být údajný hackerský útok na její bankovní účet. Požadovala po ní, aby si do počítače nainstalovala aplikaci pro vzdálenou podporu QuickSupport,“ vylíčil krajský policejní mluvčí Libor Hejtman.

Překvapená žena to odmítla, ale podvodníci se tím nenechali odradit. Vzápětí se ozval údajný kolega z České národní banky. „Poškozená však byla opatrná a řekla mu, aby jí zavolal z pevné linky a mohla si na internetu ověřit telefonní číslo,“ řekl.

Muž vzápětí zavěsil a kontaktoval ji z jiného mobilního telefonu. Tvrdil, že volá z pevné linky, a pokud se ženě mobil nezobrazuje, jedná se o technickou chybu. Žena o jeho slovech zapochybovala a sdělila mu, že raději zavolá do své banky a napadení účtu si ověří.

Podvodník byl ale pohotový a přišel s další báchorkou. Tvrdil, že se jedná o velký kybernetický útok, který zachytila jen Česká národní banka, zatímco ty menší o něm nic neví.

„Muž na ženu stále naléhal s tím, že už bylo na jejím účtě požádáno o úvěr, a pokud nebude jednat rychle, bude na dlouho zadlužená. Nakonec ji přesvědčil,“ popsal Libor Hejtman.

Žena si stáhla do mobilního telefonu požadovanou aplikaci a otevřela internetové bankovnictví. Plnila pokyny, které jí muž zadával. Převedla peníze ze spořicího účtu na svůj běžný, a ty pak rozeslala na několik bankovních účtů. Platby měla rozdělit z bezpečnostních důvodů.

„Na závěr telefonického hovoru jí muž oznámil, že bude trvat údržba jejího bankovního účtu zhruba hodinu a půl, a poté jí budou peníze vráceny. Místo něj se ale za dvě hodiny ozvala pravá pracovnice banky s tím, že se žena stala zřejmě obětí podvodu, a proto jí zablokovala bankovní účet,“ shrnul.

Pro odblokování účtu se měla poškozená dostavit osobně na pobočku. Tam zjistila, že ji podvodníci připravili o desítky tisíc korun. Celková škoda se vyšplhala na 98 tisíc korun. „Zahájili jsme úkony trestního řízení pro podezření z podvodu, za což pachateli hrozí až dva roky vězení,“ doplnil. 

Policie v této souvislosti radí
● Nikdy nepřistupte na to, že se přihlásíte do své internetové banky a umožníte falešnému bankéři vzdálený přístup k vašemu účtu, aby vám „pomohl“ zachránit vaše peníze.
● Banky nikdy nechtějí, abyste sdělili své přístupové heslo, povolili vzdálený přístup k počítači, nebo odklikli, či potvrdili nějaký odkaz. Ten vás zpravidla přesměruje na podvodnou stránku.