„V poslední době jsme přijali oznámení od dvou žen, které se přes internet seznámily s mužem, jenž se vydával za příslušníka zahraniční armády,“ popsal krajský policejní mluvčí Libor Hejtman.

Jednou z poškozených je sedmapadesátiletá zdravotně postižená žena z Přerova, ze které neznámý podvodník vymámil závratnou sumu 700 tisíc korun.

„Pachatel se vydával za příslušníka americké armády, sloužícího v Sýrii. Prostřednictvím sociálních sítí ženu požádal o přátelství, kterou přijala. Proběhlo mezi nimi několik e-mailů, a poté ženě napsal, že jí poslal balíček se 400 tisíci dolary a zlatem, který zadrželi celníci v Turecku,“ shrnul.

Podvodník poškozenou požádal, aby mu zaslala několik tisíc Euro za proclení zásilky.

„Poškozená postupně platila a utratila nejen uspořené peníze, ale přes 300 tisíc korun si vypůjčila od různých finančních institucí,“ dodal.

Další případ na Šternbersku

Druhý obdobný případ řešili i policisté ve Šternberku. Tentokrát se muž vydával za Australana, sloužícího v mírových sborech OSN v Somálsku. Z důvěřivé ženy vylákal za necelý měsíc téměř jeden a čtvrt milionu korun.

Oba případy řeší kriminalisté z oddělení kybernetické kriminality krajského policejního ředitelství. Pachateli hrozí za podvod trest odnětí svobody od dvou do osmi let.

„Aby se ženy nestaly obětí seznamovacího podvodu, měly by si dát pozor na sliby, týkající se vážného vztahu, zejména pak s osobou ze zahraničí.

Protistrana dokáže velmi citlivě působit zejména na osamělé osoby, milými slovy, komplimenty a lichotkami,“ zmínil. 

Na co si dát pozor? *pachatelé se nejčastěji ukrývají za identitou vzdělaného člověka - například lékaře, architekta, vojáka nebo specialisty
* bývají rozvedení nebo vdovci a touží po vážném a harmonickém vztahu
* předstírají intenzivní zájem o vaše soukromí, vědí, co osamělá žena potřebuje
* své oběti zpracovávají sladkými slůvky několik týdnů i měsíců
* po určité době přichází se svými požadavky, a to formou finanční pomoci - například na proclení cenného balíčku, lékařské ošetření, pomoc po okradení, investice do podnikání.
* policie radí neposílat peníze nikomu, koho znáte pouze z virtuálního prostředí a nemůžete si ověřit jeho identitu. Pachatelé vystupují pod falešnými profily a jejich jediným cílem je vylákat z vás nezanedbatelné finanční prostředky
* ženy by neměly sdílet s nikým své intimní fotografie, mohou být později použity k vydírání