Za porušování domovní svobody a krádež mu hrozí až tři roky vězení.

„Falešný zaměstnanec energetické společnosti se vloudil do bytů tří seniorek v ulicích Trávník a Želatovská v Přerově pod záminkou kontroly dokladů a spotřebičů,“ přiblížil policejní mluvčí František Kořínek.

Poškozené ženy ve věku od 76 do 85 let ho přitom pustily dovnitř vždy dobrovolně.

„Pachatel toho využil a v nestřežené chvíli se pokusil jejich byty prohledat a ukrást peníze. Podařilo se mu to ve dvou případech a ženám z volně odložených peněženek odcizil pět set korun,“ řekl.

Jedna z poškozených po odchodu falešného technika kontaktovala energetickou společnost a zjistila, že v dané lokalitě žádný firemní pracovník kontroly neprovádí.

„Kdyby se ale na podezřelého zeptala ještě před jeho vpuštěním do bytu a celý případ oznámila policii, předešla by tím krádeži a podvodník by byl včas dopaden,“ dodal.

Řetízek a bezpečnější jmenovka

Policisté v této souvislosti radí, aby senioři nikdy neotevírali cizím a předem neohlášeným lidem. Měli by si také pořídit bezpečnostní řetízek na dveře a používat ho, protože zloději si často své oběti tipují předem.

„Zejména ženy by na sebe neměly prozrazovat, že jsou staršího věku, či že žijí v bytě samy. Na jmenovku, zvonek či poštovní schránku by měly uvést neutrální příjmení a ne ženské jméno. Místo Jenovéfy Novákové je tedy určitě bezpečnější označení Novákovi,“ doplnil.

Pokud vás zástupce firmy v místě bydliště navštíví, vyžádejte si jeho služební průkaz, a jestliže není návštěva předem ohlášená, telefonicky si ji u firmy ověřte.

„Teprve poté můžete pracovníka vpustit k zařízení, instalovanému v bytě, jako jsou elektroměr nebo plynové spotřebiče. Pokud zaznamenáte pohyb podezřelých osob v okolí, vždy kontaktujte policii,“ uzavřel.