„Policie okolnosti úmrtí vyšetřuje, ale vzhledem k pozůstalým zemřelého a charakteru případu nebude další informace zveřejňovat,“ uvedl tiskový mluvčí šumperské policie Josef Bednařík.

Podle neoficiálních zdrojů se jedná o promyšlenou sebevraždu, mladý muž prý nechal obsáhlý dopis na rozloučenou.

Jako první stanul u soudu za šíření ideí komunismu

David Pěcha byl vůbec prvním člověkem po listopadu 1989, který stanul u soudu za šíření idejí komunismu. Pěcha podle tehdejšího vyšetřování policie přispíval do časopisu Pochodeň, tiskového orgánu Komunistické strany Československa – Československé strany práce a spolupracoval s bývalým agentem StB Ludvíkem Zifčákem a také byl předsedou již ilegální organizace Komunistická mládež Československa v Šumperku.

V září 2001 byl obžalován pro pomluvu jako šéfredaktor extrémně levicového listu Nové Bruntálsko a posléze ho šumperský okresní soud odsoudil za pomluvu bývalého agenta Bezpečnostní informační služby Vladimíra Hučína k půlročnímu podmíněnému trestu odnětí svobody.

Tehdy se jednalo o velmi složitou kauzu, při které se příznivci jak „agenta“ Hučína, tak aktivisty Pěchy nevešli do žádné šumperské soudní jednací místnosti a s tak alespoň s transparenty postávali před budovou soudu.

David Pěcha je kromě jiného autorem článků na internetovém serveru Britské listy, kde zhodnotil svou minulost a především se vyznává ke své lásce k filozofii, kterou se zaujetím studoval.

„Jsem stále přesvědčením komunista, i když už nikoli toho ražení jako dříve, a pokud zastává redakce názor, že přinejmenším procesuální, nesubstanční teologie nebo „neteistický“ teismus je něco principiálně neslučitelného s komunistickým (neříkám totalitním a neříkám dogmatickým!!) přesvědčením, chápaným jakožto radikální humanismus recipující sociálně dezalienovanou kulturu, jako přesvědčení o nutnosti trvale udržitelného životního způsobu nebo důsledně anti-hybristického paradigmatu ve vztahu k člověku i biosféře a přírodnímu univerzu vůbec, pak já tuto principiální neslučitelnost nezastávám. Kromě toho, s KSČ-ČSSP jsem se rozešel PRÁVĚ proto, že jejich dogmatická zaujatost proti (zdaleka nejen mým!) humanisticko-křesťanským postojům se mi příčila,“ uvádí na internetovém serveru ve svém článku Pěcha.

Škoda každého mladého životaVladimír Hučín. Klikněte pro zvětšení

Mezi bývalými politickými vězni a stoupenci ex agenta BIS Vladimíra Hučína vyvolala zpráva o Pěchově úmrtí rozpačité reakce. Hučín sám, kterého David Pěcha v minulosti označil jako strůjce jednoho z neobjasněných výbuchů v Přerově a soudil se s ním pro pomluvu, byl věcí zaskočen.

„Není tajemstvím, že jsem pracoval na problematice levicového extremismu, takže jsem měl o Pěchových komunistických aktivitách přehled. On sám byl ale jen jedním článkem řetězce a dle mého to byl spíše pomýlený nešťastník, který se nechal zavést do slepé uličky. Každopádně je škoda každého mladého života,“ komentoval úmrtí Davida Pěchy Hučín.

„Kdybych byla cynická, tak bych řekla, že tento mladý člověk věděl, proč to udělal. Ale jak se říká, o mrtvých jen dobře,“ komentovala Pěchovo úmrtí také sestra bratrů Mašínových Zdena, která se v minulých letech zúčastnila většiny soudních líčení přerovského disidenta Vladimíra Hučína.

Hana Kubová, Petra Poláková – Uvírová