Zajímala se o bližší informace a obratem byla požádána o poplatek ve výši 660 korun. Až poté ji napadlo zadat si jméno potenciálního zaměstnavatele do internetového vyhledávače. A nestačila se divit.

Za požadovanou sumu měla paní Marcela dostat jen další instrukce k nabízené práci. To jí připadlo podezřelé. Proto se jméno muže, na jehož účet měla peníze poslat, rozhodla prolustrovat.

„Podívala jsem se na internet, zda tam nejsou nějaká doporučení na toho něj a našla jsem jen spoustu negativních ohlasů, včetně toho, že už na něho někdo podal i trestní oznámení,“ říká paní Marcela.

Byla natolik zklamaná, že napsala další e-mail, který adresovala tomu, jenž jí spolupráci s údajně seriózním panem D. V. vřele doporučoval.

„Vím, že na internetu je na pana D. V. spousta špatných odkazů, ale nechápu proč. Já pro něho dělám plnění obálek už dva a půl roku a platí mi pravidelně. Každý měsíc posílá složenku s výplatou,“ přišlo jí mimo jiné v odpovědi od jistého pana L. L.

Negativních ohlasů je ovšem na internetu opravdu mnohem více.

„Je to podvod. Hlavně neposílejte žádné peníze,“ varuje na jednom poradenském serveru zřejmě někdo, kdo již má s panem D. V. své zkušenosti.

„Je třeba používat zdravý rozum a přestat si myslet, že někde je ideální svět,“ zní názor dalšího z diskutujících.

Podvodníků je na netu hodně

Internetové podvodníky řeší přerovská policie poměrně často a před pár dny dokonce jednoho z nich dopadla.

„Většinou se ale jedná o pachatele, kteří po internetu nabízejí různé zboží. V souvislosti s nabídkou práce jsme za posledních několik let žádný takový případ neřešili,“ říká tisková mluvčí přerovské policie Michaela Sedláčková.

Kriminalisté se však podle ní zabývají internetovými podvodníky až v tom okamžiku, kdy obdrží podnět od lidí.

„Obecně nikdo nemůže nikomu zakázat, aby si na internetu podával inzerát,“ podotýká mluvčí.

Paní Marcela naštěstí na lep nesedla. Přesto se ale nemůže ubránit zklamání.

„Jak může někdo vydělávat na lidech, kteří jsou ve finanční tísni a on je svými podvody ještě více okrádá,“ kroutí hlavou a je rozhodnutá, že při hledání práce po internetu bude teď ještě obezřetnější.