Olomoučtí celníci prováděli na konci minulého týdne běžné kontroly na silnici ve směru z Nového Jičína do Hranic. Nedaleko Bělotína zastavili krátce po šesté hodině večer vytipované vozidlo Škoda Octavia s českou registrační značkou.

„Čtyřiačtyřice­tiletý muž celníkům tvrdil, že veze pár kartonů cigaret. Když ale zkontrolovali automobil, našli na podlaze vedle spolujezdce, na zadních sedačkách a v kufru téměř 62 tisíc kusů cigaret a jednadvacet kilogramů řezaného tabáku. Daňový únik je předběžně vyčíslený na téměř 300 tisíc korun," upřesnila Marie Bortlová, mluvčí Celního úřadu pro Olomoucký kraj.

Celníci pak vozidlo s kuřivem zajistili. V případě, že řidič dodatečně neprokáže zdanění, hrozí mu trest propadnutí nebo zabrání tabákového zboží.

„Zároveň po něm celní správa vymáhá také zaplacení dlužné spotřební daně," dodala Marie Bortlová. Podle ní se nejedná o ojedinělý případ, kdy olomoučtí celníci zabránili nelegální přepravě tabáku.

Jen za loňský rok zajistili téměř 350 tisíc kusů cigaret a 11 tisíc kilogramů tabáku a tabákových listů. Zabránili tak celkovému daňovému úniku za bezmála 26 milionů korun.