Politik odešel od soudu s ročním podmíněným trestem se zkušební dobou na dva roky.

Poškozené musí navíc zaplatit 50 tisíc korun za způsobenou psychickou újmu.

Podle obžaloby se měl Marek Dostál dopustit sexuálního nátlaku ve dvou případech - a to na podzim roku 2017.

„Ze své pozice zaměstnavatele vůči poškozené, která u něj pracovala, a byl si přitom vědom její závislosti na příjmu ze zaměstnání v důsledku tíživé finanční situace, ji měl ve dvou případech přimět k orálnímu pohlavnímu styku. U poškozené došlo v důsledku tohoto jednání k rozvinutí posttraumatické stresové poruchy,“ shrnula podstatu obžaloby státní zástupkyně Šárka Pivodová.

"Řekla mi, že to přehnala"

Hlavní líčení probíhalo v pátek v napjaté atmosféře. U soudu vypovídali tři svědci, kteří líčili své negativní zkušenosti s poškozenou.

Politik Marek Dostál totiž celou dobu tvrdí, že se ničeho nedopustil a žena chtěla obviněním pouze zakrýt skutečnost, že v jeho provozovně zpronevěřila peníze. Měla ho připravit celkem o 22,5 tisíce korun.

První svědek tvrdil, že měl s poškozenou před několika lety pohlavní styk, a ta ho pak měla vydírat prostřednictvím jiného muže údajným těhotenstvím.

Nakonec jí měl zaplatit 4 tisíce korun za potrat. Aby měl klid, učinil tak.

Další svědkyně zase vypověděla, že se jí poškozená svěřila s tím, že si vše vymyslela.

„Řekla mi, že to přehnala a že to tak nebylo,“ uvedla.

Stěžejní posudky znalců

Podle soudce Jana Rektora je ale výpověď poškozené věrohodná a odkazoval se na posudky znalců z oboru psychiatrie a psychologie. Ty byly podle něj stěžejní.

Oba znalci, kteří vypovídali na minulém líčení, se shodli na tom, že se u poškozené v důsledku činu projevily příznaky posttraumatické stresové poruchy.

Vyloučili také, že by podala trestní oznámení například proto, aby se politikovi pomstila.

„Není jednoduché zkušeného psychiatra přelstít nebo nasimulovat tuto poruchu,“ konstatoval soudce Jan Rektor s tím, že podle znalců byla potvrzena specifická věrohodnost výpovědi.

Znalec z oboru psychologie Michal Pernička u soudu uvedl, že jde poškozená při zátěži spíše do deprese než do agrese.

„Nemá sklony zkreslovat okolnosti. Emoce, které projevovala, jsou adekvátní tomu, co se jí stalo. Projevilo se to i v testových metodách,“ zdůvodnil.

Odsouzený: Nevím, jak se mám bránit

Marek Dostál po vynesení rozsudku neskrýval své emoce a podal na místě odvolání.

„Co mám říct? Já jsem nic neudělal, nevím, jak se mám bránit. Jak může jediná výpověď takto člověku zničit život?,“ ptal se zjevně otřesený politik. Jedinou možností je podle něj odvolání.

Státní zástupkyně Šárka Pivodová, která navrhovala podmíněný trest na 18 měsíců, byla s verdiktem soudu spokojená.

„S rozhodnutím soudu plně souhlasím, ve všech jeho výrocích koresponduje s mým závěrečným návrhem. Rozhodnutí je spravedlivé, a proto jsem se vzdala práva odvolání do všech výroků rozsudku,“ uzavřela.