Od ledna do června došlo na Přerovsku k více než čtyřem stovkám dopravních nehod, většinu z nich způsobili řidiči automobilů. Nejčastější příčinou dopravních nehod je nesprávný způsob jízdy. Výjimkou není ani alkohol, po jehož požití řidiči neváhají za volant usednout.

„Za letošních šest měsíců došlo ke 409 dopravním nehodám, alkohol byl zjištěn u jednadvaceti řidičů. Nejvíce nehod zaviní řidiči, u kterých je zjištěno 1,5 promile a více jak toto množství alkoholu," uvedla krajská mluvčí policie Marta Vlachová.

Že za volant usedají řidiči opilí, potvrzují také výsledky kontrol policejních hlídek. Naposledy tak policisté „přistihli" pětačtyřicetiletého řidiče v Žeravicích, místní části Přerova, první srpnovou neděli. Muž nadýchal 1,19 promile alkoholu, přišel o řidičský průkaz a hrozí mu až rok ve vězení.

Alkoholu by se měli vyhnout také cyklisté

Neopomenutelnou skutečností je i fakt, že sedmnáct dopravních nehod způsobili cyklisté.

Zejména v průběhu léta se proto konají bezpečnostně preventivní akce zaměřené na kontrolu alkoholu před jízdou u cyklistů. I oni by se měli rozmyslet, jestli několika sklenkách vína usednou na kolo.

„Cyklisté jsou v silničním provozu posuzováni a berou se jako řidiči. Platí pro ně i stejná ustanovení jako pro řidiče motorových vozidel. Požití alkoholu je tedy vždy přestupek nebo trestný čin," připomněla mluvčí přerovských policistů Miluše Zajícová. Za přestupek cyklistům hrozí finanční sankce až do dvaceti tisíc korun, za trestný čin od pětadvaceti do padesáti tisíc korun.

Dopravní nehodovost Leden až červen 2015

Celkem za dané období 409
Počet řidičů, kteří způsobili nehodu pod vlivem alkoholu 21/ z toho 16 řidičů nadýchalo více než 1,5 ‰
Počet úmrtí 5
Těžká zranění 21
Lehká zranění 91
Řidiči motorových vozidel , z celkového počtu nehod, způsobili 298
Řidiči nemotorových vozidel , z celkového počtu nehod, způsobili (cyklisté) 17
Chodci způsobili z celkového počtu nehod 4
Lesní zvěř a domácí zvířata způsobila dopravních nehod 85

Nejčastější příčiny dopravních nehod

Nesprávný způsob jízdy 226
Překročení rychlosti 33
Nedání přednosti 33