„Co se týče respiračních chorob, neděje se zatím nic mimořádného. Infekce covidu-19 nastoupila na dva týdny v září, ale průběh nebyl nijak závažný. Pacienti měli vysoké teploty nad 38 a někdy i 39 stupňů, dalším projevem pak byl kašel. Nemoc ale neměla dlouhého trvání a lidé se jí do týdne zbavili. Nevím ani o žádné komplikaci, která by v souvislosti s covidem-19 u pacientů nastala,“ shrnul praktický lékař z Přerova Ludvík Koudelka.

U přerovského hřbitova vyrůstá nové parkoviště - vznikne zde čtyřiadvacet nových míst.
Nebožtíky ruší bagry. U hřbitova přibude čtyřiadvacet nových parkovacích míst

Praktici jsou na nadcházející zimní sezonu dobře připraveni. „Nabízíme pacientům očkování jak proti covidu-19, tak proti chřipce. Nutno říci, že je mezi lidmi větší zájem o očkování proti chřipce. Máme k dispozici tu nejmodernější poslední vakcínu proti covidu-19, neočkujeme tedy těmi, kterými jsme očkovali zjara nebo v zimě,“ doplnil Koudelka. Zájem přesto není velký. „Dnes máme objednaných šest pacientů, zatímco dříve jich bývalo i třicet,“ srovnal.

Panika z epidemie není na místě

Podle epidemiologů se zatím v Olomouckém kraji žádné drama nekoná a výskyt akutních respiračních chorob není nijak alarmující. Hygienici zveřejňují data vždy v pátek a podle údajů za minulý týden je nejvyšší nemocnost u dětí do pěti let. Na sto tisíc obyvatel připadne na Přerovsku 3 441 dětských marodů, v kategorii od 6 do 14 let je jich 2 114 a od 15 do 24 let pak 1 681. Dospělí stůňou mnohem méně.

Covidových pacientů přibývá

Krajská hygienická stanice eviduje za minulý týden na 353 nových případů onemocnění covid-19, což je o 84 více než v předchozím období. Hromadný výskyt onemocnění zatím data nepotvrdila. Nejvyšší záchyt je evidován na Olomoucku (136), následuje Šumperk (84), Přerov (63), Prostějov (56) a Jeseník (14).

Hygienici doporučují v rámci prevence respiračních onemocnění věnovat pozornost důkladné hygieně rukou, nezapomínat si při kašli nebo kýchnutí zakrýt nos i ústa ohnutým loktem nebo kapesníkem, pravidelně větrat, posilovat imunitu pobytem na čerstvém vzduchu, ale také konzumací ovoce a zeleniny, které jsou zdrojem vitamínů.

Oslabení jedinci by se měli vyhýbat místům s větší koncentrací lidí a dodržovat rozestupy. „Každý, kdo se necítí dobře, by měl omezit své kontakty a zůstat doma, aby tím zabránit případnému šíření nemoci,“ radí hygienici. Komplikacím a těžkému průběhu chřipky i covidu-19 může zabránit právě očkování. Zvážit tento základní nástroj by měli především starší lidé a chronicky nemocní.